AV- volné větroně
Citát ze zdroje Emil dne 21. 4. 2013, 17:05Dotaz pro ostřílené létače.
Dnes bylo super létací počasí, vytáhnul jsem synovce a Tosáčka do Medlánek. Ještě jsem trochu podložil výškovku a asi už je to ono
Dvakrát (ze dvou letů) jsem sedal z velké výšky na deter. Poprvé na práh dráhy, mezi pilotní žáky, na letišti zrovna probíhal intenzivní pilotní výcvik. Příjemný způsob, jak pokecat*. Při druhém letu se vítr naštěstí otočil od dráhy a Tosáček sedal mezi camrající se děti, psy atd..
Nicméně, dotaz zní, výchylku výškovky mám cca 45 stupňů. Když kopne deter, Tosáček se ošklivě rozhoupe, dokonce i přemet udělá a teprvé při třetím, čtvrtém zhoupnutí přejde do vývrtky. Ta je ale dost prudká. Pochytal jsem pár děr na výškovce a na konci se trup po nárazu tak zkroutil, že praskl na břiše potah. Co je špatně?
PS.: Velmi lehké posunutí těžiště, přitažení výškovky (celkem cca 4mm) a lehký větřík problém vlekání zcela vyřešily 😀 .
Dotaz pro ostřílené létače.
Dnes bylo super létací počasí, vytáhnul jsem synovce a Tosáčka do Medlánek. Ještě jsem trochu podložil výškovku a asi už je to ono
Dvakrát (ze dvou letů) jsem sedal z velké výšky na deter. Poprvé na práh dráhy, mezi pilotní žáky, na letišti zrovna probíhal intenzivní pilotní výcvik. Příjemný způsob, jak pokecat*. Při druhém letu se vítr naštěstí otočil od dráhy a Tosáček sedal mezi camrající se děti, psy atd..
Nicméně, dotaz zní, výchylku výškovky mám cca 45 stupňů. Když kopne deter, Tosáček se ošklivě rozhoupe, dokonce i přemet udělá a teprvé při třetím, čtvrtém zhoupnutí přejde do vývrtky. Ta je ale dost prudká. Pochytal jsem pár děr na výškovce a na konci se trup po nárazu tak zkroutil, že praskl na břiše potah. Co je špatně?
PS.: Velmi lehké posunutí těžiště, přitažení výškovky (celkem cca 4mm) a lehký větřík problém vlekání zcela vyřešily 😀 .
Citát ze zdroje Emil dne 21. 4. 2013, 20:35* Ještě k tomu pokecu s piloty:
Dotaz: "To se vám porouchalo rádio?"
Já: "To nemá žádné rádio..."
Dotaz: "To se fakt neřídí?" (Nevěřícný pohled pilotního žáka, že existují éra, u nichž se nemusí kvedlat kniplem).
Já: "To prostě jen tak samo letí..."Začínají se shromažďovat další pilotní kandrdasové. Jeden osahává povrch éra s dotazem v očich, co to je za materiál.
Já: "To je papír..."
Pilotní žák: "Papír? No, ale dneska se přece používají fólie?" (a jmenuje další moderní materiály)
Pilotní instruktor (k žákovi): "To je oldtimer, vole. Takhle se to tehdy stavělo."Ještě krátký rozhovor, že fakt může mít éro směrovku pod trupem, že startuje skoro stejně jako oni na navijáku, že se fakt neřídí a že jeho konstruktér lítal na tomhle letišti v době, kdy byly jejich rodiče ještě na houbách.
Na odchod jsem se ještě zeptal instruktora, jestli jsem jim nenarušil lítání. Jen mávl vysílačkou v ruce a smál se... 😉
* Ještě k tomu pokecu s piloty:
Dotaz: "To se vám porouchalo rádio?"
Já: "To nemá žádné rádio..."
Dotaz: "To se fakt neřídí?" (Nevěřícný pohled pilotního žáka, že existují éra, u nichž se nemusí kvedlat kniplem).
Já: "To prostě jen tak samo letí..."
Začínají se shromažďovat další pilotní kandrdasové. Jeden osahává povrch éra s dotazem v očich, co to je za materiál.
Já: "To je papír..."
Pilotní žák: "Papír? No, ale dneska se přece používají fólie?" (a jmenuje další moderní materiály)
Pilotní instruktor (k žákovi): "To je oldtimer, vole. Takhle se to tehdy stavělo."
Ještě krátký rozhovor, že fakt může mít éro směrovku pod trupem, že startuje skoro stejně jako oni na navijáku, že se fakt neřídí a že jeho konstruktér lítal na tomhle letišti v době, kdy byly jejich rodiče ještě na houbách.
Na odchod jsem se ještě zeptal instruktora, jestli jsem jim nenarušil lítání. Jen mávl vysílačkou v ruce a smál se... 😉
Citát ze zdroje Host dne 7. 5. 2013, 13:37Ahoj Adame,
možná trochu pozdě, ale přece. Výškovka musí kopnout více. Neboj se toho a dej tam klidně 70 stupňů. Při tvém nastavení je to něco mezi brutálním přitažením a "bržděnim". Přemety to dělá proto, že při vykopnutí to má ještě nějakou dopřednou rychlost a tvé vykopnutí je vlastně jen přehnané přitažení. Model začíná dělat jeden loping za druhým dokud nevytratí rychlost natolik, že začne houpat. To ale nechceme žé 😆 . Viděl jsem dokonce v silné termice stoupat SOKOLA od R.Čížka v přemetech a nevěřící kolega s otevřenými ústy se modlil ke všemu možnému ať z toho ten Sokol vypadne. Takže zvětšit výchylku a ono to půjde k zemi šetrněji. ideální je kolmo dolů jako vrtulník, když se to točí tak je to taky ještě OK.
Čau Petr.
Ahoj Adame,
možná trochu pozdě, ale přece. Výškovka musí kopnout více. Neboj se toho a dej tam klidně 70 stupňů. Při tvém nastavení je to něco mezi brutálním přitažením a "bržděnim". Přemety to dělá proto, že při vykopnutí to má ještě nějakou dopřednou rychlost a tvé vykopnutí je vlastně jen přehnané přitažení. Model začíná dělat jeden loping za druhým dokud nevytratí rychlost natolik, že začne houpat. To ale nechceme žé 😆 . Viděl jsem dokonce v silné termice stoupat SOKOLA od R.Čížka v přemetech a nevěřící kolega s otevřenými ústy se modlil ke všemu možnému ať z toho ten Sokol vypadne. Takže zvětšit výchylku a ono to půjde k zemi šetrněji. ideální je kolmo dolů jako vrtulník, když se to točí tak je to taky ještě OK.
Čau Petr.
Citát ze zdroje Emil dne 8. 5. 2013, 16:25Petře díky,
poladíme. Dneska jsem dodělal drobné věci k plánu - 4705 je kompletně připravená k lepení - teď už jen materiál a jde se na to...
Petře díky,
poladíme. Dneska jsem dodělal drobné věci k plánu - 4705 je kompletně připravená k lepení - teď už jen materiál a jde se na to...
Citát ze zdroje Host dne 14. 5. 2013, 13:45Ahoj Adame,
už se těším na dalšího větroně z dílny Brněnských modelářů teď momentálně Pavla. Mě osobně se víc líbí 4701. Jak budeš motat trubku na trup a hlavně z čeho Petr.
Ahoj Adame,
už se těším na dalšího větroně z dílny Brněnských modelářů teď momentálně Pavla. Mě osobně se víc líbí 4701. Jak budeš motat trubku na trup a hlavně z čeho Petr.
Citát ze zdroje Emil dne 15. 5. 2013, 10:25No, koncové oblouky vylaminované (z překližky), do žebírek výškovky zbývají vylehčovací otvory a žebra na křídlo jsou opracovaná nahrubo.
Asi zkusím nafotit postup, jak na ty vylehčovací otvory...
No, koncové oblouky vylaminované (z překližky), do žebírek výškovky zbývají vylehčovací otvory a žebra na křídlo jsou opracovaná nahrubo.
Asi zkusím nafotit postup, jak na ty vylehčovací otvory...
Citát ze zdroje veka dne 15. 5. 2013, 11:28[quote:4a607c4d52="Emil"]No, koncové oblouky vylaminované (z překližky), do žebírek výškovky zbývají vylehčovací otvory a žebra na křídlo jsou opracovaná nahrubo.
Asi zkusím nafotit postup, jak na ty vylehčovací otvory...[/quote:4a607c4d52]
... nafoť, nafoť. je to velice zajímavá činnost, možná se bude hodit i pro vyřezávaní přepážek.
Ja to občas dělám takto:
[url]http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=119&t=43711&hilit=sv23&start=15[/url]
a když potřebuju širší zářez v odtokovce , než je tlouštka listu pilky, tak používám takový forichtung... viz polední tři fotky v odkazu :
[url]http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=119&t=43711&hilit=sv23&start=0[/url]
veka
[quote:4a607c4d52="Emil"]No, koncové oblouky vylaminované (z překližky), do žebírek výškovky zbývají vylehčovací otvory a žebra na křídlo jsou opracovaná nahrubo.
Asi zkusím nafotit postup, jak na ty vylehčovací otvory...[/quote:4a607c4d52]
... nafoť, nafoť. je to velice zajímavá činnost, možná se bude hodit i pro vyřezávaní přepážek.
Ja to občas dělám takto:
[url]http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=119&t=43711&hilit=sv23&start=15[/url]
a když potřebuju širší zářez v odtokovce , než je tlouštka listu pilky, tak používám takový forichtung... viz polední tři fotky v odkazu :
[url]http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=119&t=43711&hilit=sv23&start=0[/url]
veka
Citát ze zdroje Host dne 28. 5. 2013, 12:45Ahoj Adame,
marně čekám nějaké fotkyze stavby 4705. Pokud se nepletu tak ty vylehčený žebra na úvodní stránce patří právě tomuto éru? Tak se pochlub Petr.
Ahoj Adame,
marně čekám nějaké fotkyze stavby 4705. Pokud se nepletu tak ty vylehčený žebra na úvodní stránce patří právě tomuto éru? Tak se pochlub Petr.
Citát ze zdroje Emil dne 28. 5. 2013, 12:59No křídla jsou slepené (jen jim nastavit vzepětí, výkližky atd), trubka obroušená. Momentálně ale není čásek.
No křídla jsou slepené (jen jim nastavit vzepětí, výkližky atd), trubka obroušená. Momentálně ale není čásek.
Citát ze zdroje Host dne 31. 5. 2013, 14:07Čau Adame,
z čeho jsi dělal tu trubku. Motal jsi balsu na kopyto, nebo dýhu, nebo překližku a nebo jsi někde sehnal pertinax?
Petr.
Čau Adame,
z čeho jsi dělal tu trubku. Motal jsi balsu na kopyto, nebo dýhu, nebo překližku a nebo jsi někde sehnal pertinax?
Petr.
