Diskuzní fórum

Please to create posts and topics.

AV- volné větroně

PreviousPage 7 of 18Next

No tak "veselou" historku má i můj potenciální tchán. To takhle čtrnáct dní před svou svatbou cosi řezal na cirkulárce a při svatebním obřadu už mu potenciální tchýně neměla na co snubní prsten nasadit...

No vidíš Emile,
i když nemá prst,tak se mu povedla pěkná cérka,a tak snad bude mít i šikovnýho zetě jako jsi Ty.

Ivane,ať se ti ty bolístky dobře hojí.Myslím na tebe,sám sem to zažil.

A teď neco jinýho
Dá se ještě koupit lesklý lak na letadla? V Brně už nic takovýho nevedou.

Nemáte někdo prosím výkres ve skutečné velikosti na model Pavla Lanštiaka
4711 ?

Vlastík začíná lepit...

Vlastíku, zrovna koukám na plechovku od Colorlaku Celolesk C1037. Koupeno v OBI tady u nás (komín). Fakt je to nitro a fakt je to lesklé.

Mimochodem... u těch laků... Na Pálavském nám. jsem kupoval napínací lak, měli tuzemskou plechovku nebo napínák od Aeronauta (shrink dope). A víš co? Ten Aeronaut nebyl o nic dražší, doma jsem ho otevřel, vonělo to jako poctivé nitro (okamžitě jsem si vzpomněl na starý kanagom, se kterým jsem jako kluk udělal nejeden vyleptaný flek na svém stole) a pnulo to líp než ten v plechovce... A po bělení ani stopy...

K 4711. ZR mi poslal krásný balík plánů - je tam myslím i Pavlův nákres 4711. Nicméně není o nic podrobnější než muška od ZR...

Dnes bylo sice v Brně ošklivo, oblačnost a mlha, nepršelo, relativně sucho a skoro úplné bezvětří, takže jsem dnes pokračoval v záletu. Z pětadvacetimetrů na šňůře je to paráda, na plnou délku šňůry mám ale potíž.

Neboť víc hlav víc ví, popis a dotaz.

Při vleku na plnou délku tak asi do 60 70 stupňů je šnůra napjatá, pak tah povolí a když mám uvolnit ten šprclík co drží táhlo od klapky (viz [url]http://www.freeflightuk.org/Glider_Towing.pdf[/url]) musím si pár metrů šňůry naručkovat. Šprclík jde volně.

Jeden vrtulníčkář, co mi dal několik teoretických rad:

Je fakt, že místo praporku mám prťatou mašli, doporučil větší. Současně se podivoval nad těžištěm, které je na nosníku (moc vepředu). A úhlem náběhu křídla (moc velké).

Bohužel jsem nestihl moc experimentovat, bo nějaký zemědělec zrovna hnojil letištní plochu a jezdil furt tam a zpátky, bohužel šikmo ke směru větru, takže se nedalo natáhnout šňůru, bo by nám ji přejel...

Nějaké rady?

Když jsem před dávnem soutěžil s A-1 a A-2, tak jsme na šňůře měli praporek 10x10 cm, který pomáhal při vysmeknutí očka a také, aby časoměřiči zjistili čas vypnutí. Po zaklouzání modelu se dával háček přibližně 1 cm před těžiště a potom se to doladilo. Tahá se kolmo nad hlavu, v poslední fázi /když není krouživý háček/se tah ještě zvětšíl, aby model dostal větší rychlost. Potom se s koncem šňůry vyskočilo aby se očko na háčku vysmeklo a model vlivem rychlosti vystřelil ještě o metr i více nahoru a při tomto došlo k vytažení čudlíku od ovládání klapky, případně ještě ke spuštění časovače. Pak se děla vůle Páně. To jen tak, co si vzpomínám. Ten TOSÁČEK je pěkný, při mé rychlosti to je tak na půl roku. Jenom se ně tam nezdá uvedená hmotnost, neboť v roce 1946 byla na všech plánech uváděna váha a o hmotnosti se ještě nevědělo. Taj jsem se vykecal a jdu venčit psa. Beneček, dříve BEN

[b:205f1dc613]Ivanovi [/b:205f1dc613] přeji brzké uzdravení , mohlo být i hůř. 🙂 Jak říká jeden pán doktor: "Nemoc ,či úraz jsou vlastně milost od Nejvyššího, která nás ma včas upozornit ,že děláme něco ve svém životě špatně... furt je čas obrátit."

Pro [b:205f1dc613]Emila. [/b:205f1dc613]

Organická zatáčka volných modelů se [b:205f1dc613]nenastavuje klapkou[/b:205f1dc613] pokud ti je ten model milý... lehko může skončit v klesavé spirále i když ho lapne stoupák .
Klapka se užívá pouze pro seřízení přímeho vleku. Její kontra výchylka vzhledem ke zkroucení křídla umožnuje přímý let při vyšší dopředné rychlosti ,kterou model ve vleku má .. síla na směrovce v této fázi pohybu modelu vzduchem přemůže klonivé a zatáčivé "proti momenty" od nosných ploch.
Po vypnutí tj.v kluzu,je klapka vychýlena minimálně tj. ca 3-6st, nebo vůbec a při nižšší rychlosti naopak převládají odporové a vztlakové síly vzniklé na vhodně pokroucených nosných plochách.

Model přirozeně zatáčí vlivem různeho vztlaku a tím i odporu jednotlivých polovin křídla a velikost kruhů seřizuješ především příčným vychýlením VOP ( doporučuji) ,nebo křídla.
Tímto vychýlením uměle vyrobíš stranovou složku síly na VOP, která zadní část trupu vysouvá do strany, aniž by model nakláněla.

V tvém případě ,protože chceš chceš létat levé kruhy, bude Vop vykloněna vůči křídlu ( základní rovině symetrie) tak,že pravý koncový oblouk Vop bude oněkolik mm níž, než levý.

Působiště stranové složky vzniklé na VOP po jejím vyklonění je prakticky v rovině působiště vztlakových sil i těžiště a nevytváří tak velký přídavný klonivý moment kolem příčné osy , jako by vtvářela vysoká SOP nad trupem.

[i:205f1dc613] Pozn. protože naši vzorové byli chytří konstruktéři, většina tehdejších kluzáků má SOP pod trupem... její klonivý moment je pro stabilizaci letu příznivější. [/i:205f1dc613]

Ad nemožnost vypnutí z háčku:

..jedna věc je poloha háčku vůči těžišti zalétaného modelu ... tj musí být v takové vzdálenosti před těžištěm, aby spojnice dotyku oka s háčkem a těžiště, svírala s kolmicí spuštěnou z těžiště na osu trupu úhel cca 10-15st.
Jak daleko před těžištěm háček bude ,je závislé na výšce trupu, ploše před těžištěm, vzepětí křídla a mohutnosti ocasních ploch.

V každém případě, háček příliš v předu nedovolí dosáhnout maximální výšky vleku a model na šnúře "komíhá" ze strany na stranu.

Háček moc vzadu (nikdy by neměl být za těžištěm!!!) sice umožní dosáhnout maximální výšky vleku,ale může se stát, že model se bude špatně vodit na šnůře. Prostě vybočí a už ho nesrovnáš.

Je to způsobené právě malým ramenem mezi závěsem a těžištěm, ( malý stabilizační moment) a když do toho vleze ještě malé vzepětí či malá SOP... 😥 .

Rozumné je najít kompromisní polohu háčku a poznačit ji jako základní ( předpoklad je, že budeš lítat za každého počasí ...).
V okamžiku když model na závodech, nebo i tréninku přeseřídíš do klidu či větru (změna těžiště, seřízení i poloměru zatáčky) měl by jsi hýbat i háčkem.

Ad vypnutí: .
...nevím jak máš prakticky provedenou zarážku za háčkem (predpokladám že máš" trhačku"), na fotkce to nevidím.

Pokud zarážka ( špendlík) nemá dostatečný přesah přes to lanko co vede ke směrovce, nebo když tam nemáš vůbec nic, tak se nediv, že model nevypneš i když by jsi měl šnůru nataženou naplno.
Očko se šnůrou se posune po ovládacím lanku až k prvnímu vodícimu oku na trupu a to ovládací lanko pak z háčku nejde strhnout.

Dále .. model takové konstrukce vystřelovat do zatáčky ani přímo před sebe moc nejde (jako soudobé F1A opatřené krouživými háčky), i když někteří naši větronáři ( Špulák + Andromeda) používali boční háčky a modely tak trochu do zatáčky stříleli z napnutého lana.

V každém případě,v klidném počasí po vytažení poletuchy nad hlavu ji lehce stáhni rukou dolu, opatrně povol, aby jsi ji nerozhoupal a lanko bude posunuto vlastním odporem i odporem praporku po háčku dozadu a zarážka zajistí shození očka lanka směrovky z výstupku na háčku. Pokud máš časovač , současně se odjistí i spouštění časovače.
Horší je to v případě, kdy model na laně je právě ve stoupáku a šnůru napína směrem nahoru i když stojíš na místě (ne dozadu ... to u modelu nad hlavou dělá i protivítr ,klidně i bez stoupáku) ,případně s nim couváš.
V takovém případě u toho typu modelů šnůru opatrně stáhneš,jdeš de facto skoro do předklonu a dáš kratičkou výdrž ( model zůstane skoro stát), čímž uděláš rezevu ve šnúře a následně prudce povoliš nahoru.
Rozhoupání až tak nevadí bo stoupák si s tím obvykle poradí. 🙂

V předchozím příspěvku popisovné vyskakování směrem k modelu při plně napnuté šnúře (pozor, ne silonu, který se protahuje!! ) je celkem riskantní manévr... když se lano nevyhákne,zlomíš křídlo (model je ve stoupáku , nezapomeň) .

Stručný přehled vývoje háčků visí u mě na webu,jako doplněk k několika skenům výkresů modelů F1A publikovaných v Modeláři.

Pozn. Na modelech Vítězná A2 , Zenit, nebo Hit si všimni ,jak má být proveden háček typu "trhačka," aby opravdu spolehlivě fungoval :

[url]http://www.vekamodel.cz/volne-modely-kategorie-f1a/#more-255[/url]

veka

Pánové,

díky za vyčerpávající informace. Tohle budu muset chvíli vstřebávat.

A teď konkrétně pro Benečka:
Praporek se dělá pořádný. Co se týče váha/hmotnost na mušce od Pavla Lanštiaka, máš samozřejmě pravdu. Pavel, po odchodu na "odpočinek" znovu zpracovával svoje zápisky a dával jim štábní kultůru. Skeny od Pavla s popisem jsou z 90-tých. Pavel byl velmi technicky založený člověk , velmi systematický a akurátní. Použít tedy pojem váha v době, kdy podklady překresloval, by pro něj bylo nemožné.

Pro Veku:
Veko, díky za vyčerpávající info, ladit se buded zase o víkendu. Le konkrétnímu provedení háčku (viz foto). Bylo mi jasné, že se bude dolaďovat, takže háček umožňuje posuv a je konstruován tak, aby mohla být použit mechanismus trhačky jak s očkem zaklesnutým na háčku, tak se "šprclíkem", aniž by se muselo něco výrazně předělávat. Místo špendlíku, bránícímu sklouznutí kroužku po táhle jsem použil očko, kterým se táhlo provlékne:
[img:669cb63c48]http://tester74.sweb.cz/P1090805.JPG[/img:669cb63c48]

Na fotce je konfigurace "šprclík". Dírka pro něj je pak vypouzdřena mosaznou trubičkou, aby se pro vytažení použilo co nejmenší síly.

[quote:533197edac="Emil"]. Místo špendlíku, bránícímu sklouznutí kroužku po táhle jsem použil očko, kterým se táhlo provlékne:
[/quote:533197edac]

Pokud máš "obojeně" upravené odjištování směrovky, používej raději ten šprdlík v takové konfiguraci jak to máš nafocené .
Kdysi jsem to míval porichtované tak , že v trupu cca10mm za háčkem byl zaražený špendlík a na vlečném lanku byla louskem silonu přivázana kovová podložka,která se navlékla na špendlík první.
Pak se na špendlík navlékl volný konec ovládacího lanka směrovky taky opatřený podložkou . Podložky z toho špendlíku vždy spolehlivě sklouzli a nikdy se do sebe nezaklesli.
Tímt uspořádaním jsem současně eliminoval problém s přestavování délky ovládacího lanka směrovky v případě posuvu háčku.
Musím říct, že za několik roků používaní popsaného systému jsem neměl žádný problém s vypínáním modelu (větroně OrionII, Eagle a pak mé dvě vlastní konstrukce A2 z období roku 1972-1974.

Pozn. když tě náhodou napadne to lanko směrovky zaháknout do zářezu v háčku, tak ho [b:533197edac]neprovlékej přes drátěné očko [/b:533197edac] a bude po problému. 😉
Jen musí to drátěné očko ( zarážka misto špendlíku), směrem dolů přesahovat lanko směrovky min o cca 3 -5mm.

veka

Veko,

se zpožděním, děkuju ještě jednou za poslední příspěvek. Beru si k srdci. Bohužel, jak to tak vypadá, nadcházející víkend nebude asi nic moc pro zálet, spíš tak na kucení...

Tak víkend byl, dle očekávání, poněkud větrný. Takže se kutilo...
[img:8bb89eea90]http://tester74.sweb.cz/P1090811.JPG[/img:8bb89eea90]

Dnešní "jarní" počasí pak demonstruje ještě jedna fotečka (obvykle je za oknem divoko, dneska to ale byl prý rachot, fotila moje lepší půlka):
[img:8bb89eea90]http://tester74.sweb.cz/P1090813.JPG[/img:8bb89eea90]
Ta roubená velkovýkrmna je taky vlastní konstrukce a výroby...

PreviousPage 7 of 18Next