AV- volné větroně
Citát ze zdroje sebanek dne 10. 1. 2014, 19:04Dneska jsme se s Jardou Vrabcem dohodli na termínu 25.ledna 2014, začátek jako vždy v 9.30 hod. Buňka na letišti bude příjemně vytopená, přivezte každý něco dobrého, modýlky a hlavně dobrou náladu.
Ahoj Ivan
Dneska jsme se s Jardou Vrabcem dohodli na termínu 25.ledna 2014, začátek jako vždy v 9.30 hod. Buňka na letišti bude příjemně vytopená, přivezte každý něco dobrého, modýlky a hlavně dobrou náladu.
Ahoj Ivan
Citát ze zdroje Emil dne 12. 4. 2014, 17:00Tak dneska byla předpověď počasí, aspoň pro Brno a okolí, přímo ukázková. Slunečno, jasno a skoro bezvětří. S tím bezvětřím to zas až tak úplně nevyšlo, ale i tak nádhera.
O půl jedenácté už jsem se synovcem vybaloval éra v Medlánkách. S Tosáčkem jsem dal jeden pěkný let. Termika byla taková, že to málem vycucávalo místní syslíky z nor. Současně se hodně měnil směr větru, a nebylo to tou termikou. Větrný pytel u křížení pojezdové a vzletové dráhy se ale za tu chvíli několikrát zcela otočil a to mě vyšplouchlo u druhého letu. Po startu si to Tosáček zamířil zcela neochvějně ke vzdálené skupině stromů. Trochu jsem s tím počítal a střihnul kratší doutnák než obvykle. Výškovka kopla po asi dvou minutách ještě před stromy, nicméně výšku mělo éro pořádnou a jak se tak snáší, z dálky už jen pozoruji, jak si škrtlo o vrchol toho nejvyššího stromu, a pak se snáší z větve na větev. No, zůstalo viset tři metry nad zemí na starých suchých větvích. Být doutnák o milimetr delší, je v Medlánkách nový vyzdobený listnatý vánoční stromeček. Takže zrovna chystám další prďáckou záplatu na ucho, žádné další škody naštěstí nenastaly.
Další na řadu přišl Floutek. Trup jsem dal i s potahem za tři večery dohromady. Pod náběžku výškovky přišla 2,5 mm silná podložka (a pár kousků olova do čumáku). Při zaklouzání z ruky už se Floutek choval trochu jako těžký na čumák. Jde se na šňůru. Startoval jsem ze zkrácené šňůry na cca 30 metrů. Už při vleku bylo cítit, že to není ono. Floutek šel nahoru jako podle pravítka, ve šňůře to ale pulzovalo. Bylo cítit, že se rozhoupává. Po uvolnění šňůry sice točil předpisovou zatáčku, nicméně s nepěkným houpáním, skoro stejným jako v Hořicích. Poslední zhoupnutí nad zemí skoro vyšlo. Éro sice tvrdě, ale pod vcelku ostrým úhlem narazilo. Škody relativně malé - křídlo se dopadem prohnulo dolů a na levé půlce se na druhém až pátém poli na horní straně potah podél žeber potrhal. Floutek tak dostane taky prďáckou záplatu, aby Tosáčkovi nezáviděl.
Klucí, teď dotaz. Jak s tím tvrdohlavcem dál. Napadají mě dvě varianty:
[list:678d0fe43f]- Nyní mám na uších negativy, vnitřní střed má pozitiv a vnější střed je narovno. Mám na oba středy dát negativy (na ten vnitřní menší) nebo:
- Mám ještě potlačit výškovku (odtokovka, vzhledem ke konstrukci, půjde dát o 3 mm dolů) a snížit tak úhel seřízení. Následně přihodit nějaký ten gram do čumáku aby éro letělo trochu nahrbeně[/list:u:678d0fe43f]Co vy na to?
Emil
PS.: Někdo by řekl, že to nebyl zas až tak úplně parádní den, ale byl. V loňském roce tuším vyšla v RCR recenze na velkýho akrobatickýho čuďáka - stavebnici Jaka. Jestli si vzpomenete, červeno-žluté zbarvení a na motorovém krytu žlutočerná šachovnice. Krásné éro a zkušený pilot. Dneska bylo zrušeno. Nevím, jestli pilot chtěl udělat v přímo před námi v elegantním průletu v ose modelářské dráhy nožový let nebo razantní výkrut, nicméně nejprve se oddělilo něco lesklého, po asi sekundě se oddělilo levé křídlo. Jen jsem stihnul zaregistrovat stažení otáček motoru a model skončil ve výkrutech po balistické křivce kolmo v zemi s pořádným zaduněním. No éro skončilo na zemi v pozici žáby při pitvě (nebo jako rozplácnutá moucha), zkrátka jako vylisované k zařazení do herbáře.
Tak dneska byla předpověď počasí, aspoň pro Brno a okolí, přímo ukázková. Slunečno, jasno a skoro bezvětří. S tím bezvětřím to zas až tak úplně nevyšlo, ale i tak nádhera.
O půl jedenácté už jsem se synovcem vybaloval éra v Medlánkách. S Tosáčkem jsem dal jeden pěkný let. Termika byla taková, že to málem vycucávalo místní syslíky z nor. Současně se hodně měnil směr větru, a nebylo to tou termikou. Větrný pytel u křížení pojezdové a vzletové dráhy se ale za tu chvíli několikrát zcela otočil a to mě vyšplouchlo u druhého letu. Po startu si to Tosáček zamířil zcela neochvějně ke vzdálené skupině stromů. Trochu jsem s tím počítal a střihnul kratší doutnák než obvykle. Výškovka kopla po asi dvou minutách ještě před stromy, nicméně výšku mělo éro pořádnou a jak se tak snáší, z dálky už jen pozoruji, jak si škrtlo o vrchol toho nejvyššího stromu, a pak se snáší z větve na větev. No, zůstalo viset tři metry nad zemí na starých suchých větvích. Být doutnák o milimetr delší, je v Medlánkách nový vyzdobený listnatý vánoční stromeček. Takže zrovna chystám další prďáckou záplatu na ucho, žádné další škody naštěstí nenastaly.
Další na řadu přišl Floutek. Trup jsem dal i s potahem za tři večery dohromady. Pod náběžku výškovky přišla 2,5 mm silná podložka (a pár kousků olova do čumáku). Při zaklouzání z ruky už se Floutek choval trochu jako těžký na čumák. Jde se na šňůru. Startoval jsem ze zkrácené šňůry na cca 30 metrů. Už při vleku bylo cítit, že to není ono. Floutek šel nahoru jako podle pravítka, ve šňůře to ale pulzovalo. Bylo cítit, že se rozhoupává. Po uvolnění šňůry sice točil předpisovou zatáčku, nicméně s nepěkným houpáním, skoro stejným jako v Hořicích. Poslední zhoupnutí nad zemí skoro vyšlo. Éro sice tvrdě, ale pod vcelku ostrým úhlem narazilo. Škody relativně malé - křídlo se dopadem prohnulo dolů a na levé půlce se na druhém až pátém poli na horní straně potah podél žeber potrhal. Floutek tak dostane taky prďáckou záplatu, aby Tosáčkovi nezáviděl.
Klucí, teď dotaz. Jak s tím tvrdohlavcem dál. Napadají mě dvě varianty:
[list:678d0fe43f]- Nyní mám na uších negativy, vnitřní střed má pozitiv a vnější střed je narovno. Mám na oba středy dát negativy (na ten vnitřní menší) nebo:
- Mám ještě potlačit výškovku (odtokovka, vzhledem ke konstrukci, půjde dát o 3 mm dolů) a snížit tak úhel seřízení. Následně přihodit nějaký ten gram do čumáku aby éro letělo trochu nahrbeně[/list:u:678d0fe43f]
Co vy na to?
Emil
PS.: Někdo by řekl, že to nebyl zas až tak úplně parádní den, ale byl. V loňském roce tuším vyšla v RCR recenze na velkýho akrobatickýho čuďáka - stavebnici Jaka. Jestli si vzpomenete, červeno-žluté zbarvení a na motorovém krytu žlutočerná šachovnice. Krásné éro a zkušený pilot. Dneska bylo zrušeno. Nevím, jestli pilot chtěl udělat v přímo před námi v elegantním průletu v ose modelářské dráhy nožový let nebo razantní výkrut, nicméně nejprve se oddělilo něco lesklého, po asi sekundě se oddělilo levé křídlo. Jen jsem stihnul zaregistrovat stažení otáček motoru a model skončil ve výkrutech po balistické křivce kolmo v zemi s pořádným zaduněním. No éro skončilo na zemi v pozici žáby při pitvě (nebo jako rozplácnutá moucha), zkrátka jako vylisované k zařazení do herbáře.
Citát ze zdroje Host dne 13. 4. 2014, 10:27Ahoj Adame,
chce to vydržet a toho tvrdohlavce Floutka naučít lítat. Jak velký kruhy dělal? Možná mu můžeš ještě trochu přitáhnout zatáčku, ale pozor na spirálu, takže jen tak o milimetr. Potom zkus ještě podložit náběžku na výškovce, klidně o další 2 milimetry. Možná můžeš i podložit odtokovku na křídle, zřejmě nesedí úhly náběhu. Tak hodně zdaru Petr.
Ahoj Adame,
chce to vydržet a toho tvrdohlavce Floutka naučít lítat. Jak velký kruhy dělal? Možná mu můžeš ještě trochu přitáhnout zatáčku, ale pozor na spirálu, takže jen tak o milimetr. Potom zkus ještě podložit náběžku na výškovce, klidně o další 2 milimetry. Možná můžeš i podložit odtokovku na křídle, zřejmě nesedí úhly náběhu. Tak hodně zdaru Petr.
Citát ze zdroje Zdeněk Hanáček dne 13. 4. 2014, 19:20Ahoj Adame,
zkontroluj pořádně úhly náběhu. Pokud je máš jak je uvedeno na plánku od Z.Rašky tak by to mělo létat. Na plánku je uvedeno těžiště 95 mm od náběžky a v popisu 130 mm tak nevím, které si dodržel. Urči si jedno těžiště a podkládej výškovku. Já jsem měl model, který měl těžiště hodně vzadu, vždy se model zhoupnul po vypnutí, ale díky nastavené zatáčce se hned srovnal.Zdeněk
Ahoj Adame,
zkontroluj pořádně úhly náběhu. Pokud je máš jak je uvedeno na plánku od Z.Rašky tak by to mělo létat. Na plánku je uvedeno těžiště 95 mm od náběžky a v popisu 130 mm tak nevím, které si dodržel. Urči si jedno těžiště a podkládej výškovku. Já jsem měl model, který měl těžiště hodně vzadu, vždy se model zhoupnul po vypnutí, ale díky nastavené zatáčce se hned srovnal.
Zdeněk
Citát ze zdroje Emil dne 14. 4. 2014, 11:27Kluci díky,
těžiště jsem uvažoval to dle plánku - v 95 mm. To seřízení je taky podle něj. S tím, že jsem u křídla měřil úhel náběhu dle tětivy profilu, nikoli od spodní strany a u výškovky jsem sice lehce nesprávně tu nulu dal ke spodní straně, takže bylo mírně potlačeno (to sa ale dá snado vypodložkovat pod odtokovkou). V sobotu večer jsem zapravil díry a Floutek se bude ladit.
Kluci díky,
těžiště jsem uvažoval to dle plánku - v 95 mm. To seřízení je taky podle něj. S tím, že jsem u křídla měřil úhel náběhu dle tětivy profilu, nikoli od spodní strany a u výškovky jsem sice lehce nesprávně tu nulu dal ke spodní straně, takže bylo mírně potlačeno (to sa ale dá snado vypodložkovat pod odtokovkou). V sobotu večer jsem zapravil díry a Floutek se bude ladit.
Citát ze zdroje Emil dne 14. 4. 2014, 19:25Tak jsem dnes v klidu zkontroloval těžiště. V 95 mm je éro lehce na čumák. Těžiště je tak v 92, 93 mm od náběžky. Takže cajk. Ten posun vpřed je tím, že jsem nějaký ten kousek olova přihazoval při záletu. Nechám to tak. Úhel náběhu křídla sedí, úhel lože výškovky je v 0. Tak jsem vypodložkoval, co to šlo. Teď přemýšlím o tom, kde je u nás dostatečně dobrý mírný svah bez keřů, kde bych mohl pořádně zaklouzat.
Tak jsem dnes v klidu zkontroloval těžiště. V 95 mm je éro lehce na čumák. Těžiště je tak v 92, 93 mm od náběžky. Takže cajk. Ten posun vpřed je tím, že jsem nějaký ten kousek olova přihazoval při záletu. Nechám to tak. Úhel náběhu křídla sedí, úhel lože výškovky je v 0. Tak jsem vypodložkoval, co to šlo. Teď přemýšlím o tom, kde je u nás dostatečně dobrý mírný svah bez keřů, kde bych mohl pořádně zaklouzat.
Citát ze zdroje Emil dne 21. 6. 2014, 15:27Hele ráček...
[img:5e361a615e]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100494.JPG[/img:5e361a615e]nebo rak?...
[img:5e361a615e]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100497.JPG[/img:5e361a615e]???...
[img:5e361a615e]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100498.JPG[/img:5e361a615e]Česlav Rak!!!!
[img:5e361a615e]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100499.JPG[/img:5e361a615e]Při překreslování plánku jsem narazil na poměrně zásadní nesrovnalost v okótování v místě uložení křídla na trupu. Úhel náběhu 3 stupně hrubě nekorespondoval s dimenzemi klínu vloženého mezi hlavní a pomocný nosník pod křídlem. Dle řezu přepážky měl být 12 mm (něco přes šest stupňů), dle definovaného úhlu náběhu měl být 4 mm. Takže jsem musel trochu fabulovat.
PS.: Floutek je kluci úspěšně zalétán. Nakonec jsem musel přihodit ještě trochu olova do čumáku a pod náběžkou výškovky je úctyhodná podložka 6 mm. Éro klouže pěkně, byť trochu nahrbeně. Z cca 30 m šňůry jsem dal let (v termice) kolem 2 minut (no jo, jenže v Medlánkách). Z padesáti metrů jsem to neměřil, ke třem minutám to ale bylo. Další lety jsem neabsolvoval, to hodinové vyprošťování z prostředka medlánecké řepky mi pro ten den stačilo. Nicméně éro je to do klidu nebo jen do mírného vánku. Při trochu silnějším větru se v okamžiku, kdy se postaví k větru bokem notně rozkýve ze strany na stranu a trvá tak tři čtyři kývnutí, než se stabilizuje. Když to udělal poprvé, myslel jsem, že to bude termikou, nicméně asi ne.
Hele ráček...
[img:5e361a615e]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100494.JPG[/img:5e361a615e]
nebo rak?...
[img:5e361a615e]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100497.JPG[/img:5e361a615e]
???...
[img:5e361a615e]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100498.JPG[/img:5e361a615e]
Česlav Rak!!!!
[img:5e361a615e]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100499.JPG[/img:5e361a615e]
Při překreslování plánku jsem narazil na poměrně zásadní nesrovnalost v okótování v místě uložení křídla na trupu. Úhel náběhu 3 stupně hrubě nekorespondoval s dimenzemi klínu vloženého mezi hlavní a pomocný nosník pod křídlem. Dle řezu přepážky měl být 12 mm (něco přes šest stupňů), dle definovaného úhlu náběhu měl být 4 mm. Takže jsem musel trochu fabulovat.
PS.: Floutek je kluci úspěšně zalétán. Nakonec jsem musel přihodit ještě trochu olova do čumáku a pod náběžkou výškovky je úctyhodná podložka 6 mm. Éro klouže pěkně, byť trochu nahrbeně. Z cca 30 m šňůry jsem dal let (v termice) kolem 2 minut (no jo, jenže v Medlánkách). Z padesáti metrů jsem to neměřil, ke třem minutám to ale bylo. Další lety jsem neabsolvoval, to hodinové vyprošťování z prostředka medlánecké řepky mi pro ten den stačilo. Nicméně éro je to do klidu nebo jen do mírného vánku. Při trochu silnějším větru se v okamžiku, kdy se postaví k větru bokem notně rozkýve ze strany na stranu a trvá tak tři čtyři kývnutí, než se stabilizuje. Když to udělal poprvé, myslel jsem, že to bude termikou, nicméně asi ne.
Citát ze zdroje Host dne 30. 6. 2014, 14:07Super éro, zase moc pěkně postaveno. Jsem zvědavej co předvedeš v Hořicích 😆 😆 😆 😆 . Tam by se měl R-51 cítit dobře, protože odtud pochází. Mě Sova taky nejlíp lítá v Hořicích ( vlastně jinde už ani nelítá).
Vem si sebou do kufru hooooodně Medláneckého vzduchu a jdeme na to.
Petr
Super éro, zase moc pěkně postaveno. Jsem zvědavej co předvedeš v Hořicích 😆 😆 😆 😆 . Tam by se měl R-51 cítit dobře, protože odtud pochází. Mě Sova taky nejlíp lítá v Hořicích ( vlastně jinde už ani nelítá).
Vem si sebou do kufru hooooodně Medláneckého vzduchu a jdeme na to.
Petr
Citát ze zdroje Emil dne 12. 7. 2014, 22:12Tak kluci, dneska byl letový den. Zalétal jsem Senatora č. 3. Poštolku jsem zalétal posledně s Jirkou Doleželem a Lubošem Koutným. Luboš byl tehdy nadšený, že lítá líp než jeho Tulák. Jenže posledně bylo bezvětří a tak jsem se při zalétávání na šňůře naběhal jak afroameričan. Dneska vanul příjemný větřík a Poštolka šla opět na šňůru. No, byl to jen jeden let ale stál za to. Poštolka přeletěla víc jak půl letiště a přistála si to uprostřed řepkového pole (jak jinak). Po sedmé hodině už termika víceméně ustala, ten let ale mohl být tak skoro 2 minuty (z 50 metrů šňůry). Při záletu za bezvětří jsme Poštolku seřídili k dokonalému kluzu, za větříku se ta potvůrka pořád tak trochu pohupuje (stejně jako skutečná poštolka, když stojí nad loukou). Nicméně. Tohoto stavu se mi podařilo dosáhnout tak, že jsem:
[list:9dcb0ea809]1. Posunul těžiště o trochu vpřed (oproti plánu)
2. Úhel náběhu křídla z plánu jsem sice zkusil a prostě to něšlo, takže pod odtokovkou jsou skoro 3 mm podložky (v plánu je pod náběžkou podložka, tu jsem vypustil) a pod náběžku výškovky (k doladění) přišla podložka tak 0,6 - 0,8 mm
3. Háček k vlekání je boční. Mezi žebry pod křídlem v místě háčku jsem vlepil výztuhu a předvrtal do ní dírky[/list:u:9dcb0ea809]
Pokud by se někdo zeptal, jestli se to s tímhle seřízením dá vlekat, tak odpovím, že za bezvětří to se svou konstitucí uběhnu a za větru jde jako raketa po přímce.Po řepkové anabázi s Poštolkou a Senatorem (toho jsem dneska lovil při záletu z řepky 4x), jsem zkusil vlekat R-51. Kluci, já nevím, jestli dělám něco systémově blbě já, nebo je chyba v tom, že po Floutkovi je i tenhle model postavený dle plánku překlesným Zdeňkem Raškou, ale i když mám těžiště dle plánu, úhel seřízení taky (v plánu byla v kótách chyba, zvolil jsem tedy variantu s tím menším úhlem) a háček jsem dal pro jistotu o dost před těžiště (raději ho posunu vzad než s tím napoprvé škrábnout). Éro sice nemělo tendenci nikam uhnout, hned se ale vzepjalo. Naštěstí jsem ho vlekal jen na cca 30 metrech a hned jsem povolil palcem cívku (jinak by asi zatleskal). Zkrátka, houpal už na šňůře. Nějak se mi ho nakonec podařilo vypustit a houpavý let skončil beze škod. Takže se jde zase posunovat těžiště a podložkovat výškovka. Bo houpání bylo tak velké, že nějaká dolaďovací podložka by asi byla málo.
Tak kluci, dneska byl letový den. Zalétal jsem Senatora č. 3. Poštolku jsem zalétal posledně s Jirkou Doleželem a Lubošem Koutným. Luboš byl tehdy nadšený, že lítá líp než jeho Tulák. Jenže posledně bylo bezvětří a tak jsem se při zalétávání na šňůře naběhal jak afroameričan. Dneska vanul příjemný větřík a Poštolka šla opět na šňůru. No, byl to jen jeden let ale stál za to. Poštolka přeletěla víc jak půl letiště a přistála si to uprostřed řepkového pole (jak jinak). Po sedmé hodině už termika víceméně ustala, ten let ale mohl být tak skoro 2 minuty (z 50 metrů šňůry). Při záletu za bezvětří jsme Poštolku seřídili k dokonalému kluzu, za větříku se ta potvůrka pořád tak trochu pohupuje (stejně jako skutečná poštolka, když stojí nad loukou). Nicméně. Tohoto stavu se mi podařilo dosáhnout tak, že jsem:
[list:9dcb0ea809]1. Posunul těžiště o trochu vpřed (oproti plánu)
2. Úhel náběhu křídla z plánu jsem sice zkusil a prostě to něšlo, takže pod odtokovkou jsou skoro 3 mm podložky (v plánu je pod náběžkou podložka, tu jsem vypustil) a pod náběžku výškovky (k doladění) přišla podložka tak 0,6 - 0,8 mm
3. Háček k vlekání je boční. Mezi žebry pod křídlem v místě háčku jsem vlepil výztuhu a předvrtal do ní dírky[/list:u:9dcb0ea809]
Pokud by se někdo zeptal, jestli se to s tímhle seřízením dá vlekat, tak odpovím, že za bezvětří to se svou konstitucí uběhnu a za větru jde jako raketa po přímce.
Po řepkové anabázi s Poštolkou a Senatorem (toho jsem dneska lovil při záletu z řepky 4x), jsem zkusil vlekat R-51. Kluci, já nevím, jestli dělám něco systémově blbě já, nebo je chyba v tom, že po Floutkovi je i tenhle model postavený dle plánku překlesným Zdeňkem Raškou, ale i když mám těžiště dle plánu, úhel seřízení taky (v plánu byla v kótách chyba, zvolil jsem tedy variantu s tím menším úhlem) a háček jsem dal pro jistotu o dost před těžiště (raději ho posunu vzad než s tím napoprvé škrábnout). Éro sice nemělo tendenci nikam uhnout, hned se ale vzepjalo. Naštěstí jsem ho vlekal jen na cca 30 metrech a hned jsem povolil palcem cívku (jinak by asi zatleskal). Zkrátka, houpal už na šňůře. Nějak se mi ho nakonec podařilo vypustit a houpavý let skončil beze škod. Takže se jde zase posunovat těžiště a podložkovat výškovka. Bo houpání bylo tak velké, že nějaká dolaďovací podložka by asi byla málo.
Citát ze zdroje ZdenekMKALKA dne 14. 7. 2014, 14:25No jestli to my "páčkaři" nemáme mnohem jednodušší - Trnkův Vítěz (ještě né s úplně zaschlým lakem) lítal v Itálii hned napoprvé
http://mkalka.rajce.idnes.cz/ME_Italie_2014/#P1070558.jpg
No jestli to my "páčkaři" nemáme mnohem jednodušší - Trnkův Vítěz (ještě né s úplně zaschlým lakem) lítal v Itálii hned napoprvé
http://mkalka.rajce.idnes.cz/ME_Italie_2014/#P1070558.jpg
