AV- volné větroně
Citát ze zdroje Emil dne 29. 11. 2013, 18:47Zdeňku, Petře,
díky za příspěvky, ráno jsem si je přečetl a skoro celý den dumal, jak to ti chlapi před těmi sedmdesáti lety konstruovali. Neboť můj zaměstnavatel utěšeně krachuje, měl jsem na to dneska poměrně hodně času.
Zkusil jsem se oprostit od dosavadních zkušeností z balsových gumáčků:
[list:e314f8ecbc]
- celobalsové křídlo se staví vcelku, pak se v místě lomení nařezávají nosníky, náběžka a odtokovka a pak se to zase natupo slepí
- křídlo se staví po částech, každá část má v místě lomení žebro (buď nalepené s úkosem, nebo z tlustšího materiálu a úkos následně vybroušen) a pak natupo slepeno
[/list:u:e314f8ecbc]
Inspirací mi bylo několik historických postupů stavby, kdy se nejprve slepí nosníky jednotlivých částí křídla dohromady. V místě lomení jsou výkližky, spoj je ovázán nití, a teprve pak se lepí žebra a náběžka odtokovka atd.Pokud bych pak na základě tohoto postupu pragmaticky přistoupil ke konstrukci centroplánu, pak bych celé křídlo usadil na tu destičku bez jakéhokoli žebra uprostřed a do předem připraveného "nulového" žebra bych zespodu vybrousil zářezy pro nosníky (rozšířené o výkližky - spojky nosníků), pak by to mělo fungovat.
Zdeňku, Petře,
díky za příspěvky, ráno jsem si je přečetl a skoro celý den dumal, jak to ti chlapi před těmi sedmdesáti lety konstruovali. Neboť můj zaměstnavatel utěšeně krachuje, měl jsem na to dneska poměrně hodně času.
Zkusil jsem se oprostit od dosavadních zkušeností z balsových gumáčků:
[list:e314f8ecbc]
- celobalsové křídlo se staví vcelku, pak se v místě lomení nařezávají nosníky, náběžka a odtokovka a pak se to zase natupo slepí
- křídlo se staví po částech, každá část má v místě lomení žebro (buď nalepené s úkosem, nebo z tlustšího materiálu a úkos následně vybroušen) a pak natupo slepeno
[/list:u:e314f8ecbc]
Inspirací mi bylo několik historických postupů stavby, kdy se nejprve slepí nosníky jednotlivých částí křídla dohromady. V místě lomení jsou výkližky, spoj je ovázán nití, a teprve pak se lepí žebra a náběžka odtokovka atd.
Pokud bych pak na základě tohoto postupu pragmaticky přistoupil ke konstrukci centroplánu, pak bych celé křídlo usadil na tu destičku bez jakéhokoli žebra uprostřed a do předem připraveného "nulového" žebra bych zespodu vybrousil zářezy pro nosníky (rozšířené o výkližky - spojky nosníků), pak by to mělo fungovat.
Citát ze zdroje Host dne 30. 11. 2013, 17:30Emile,
ono to tak jak popisuješ vlastně funguje. Některé konstrukce hlavně u menších modelů mi připadají, že se staví v celku a potom se potahují což musí být celkem zapeklité. Hlavně je to vidět na spoustě kormidel, kdy vlastně lepíš potah na potah bez koncových žeber. Když se nad tím zamyslíš, tak si řekneš, že to nemohlo držet po kupě. Ono taky vlastně bylo spoustu plánů nakresleno aniž by podle nich někdy bylo postaveno jediné éro.
Petr.
Emile,
ono to tak jak popisuješ vlastně funguje. Některé konstrukce hlavně u menších modelů mi připadají, že se staví v celku a potom se potahují což musí být celkem zapeklité. Hlavně je to vidět na spoustě kormidel, kdy vlastně lepíš potah na potah bez koncových žeber. Když se nad tím zamyslíš, tak si řekneš, že to nemohlo držet po kupě. Ono taky vlastně bylo spoustu plánů nakresleno aniž by podle nich někdy bylo postaveno jediné éro.
Petr.
Citát ze zdroje Emil dne 10. 12. 2013, 12:53Ufff...
Tak ty žebra, to byla rasovina...
[img:d928fc903b]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100332.JPG[/img:d928fc903b]No, jdou se ohýbat hlavní a pomocné nosníky trupu a hoblovat odtokovky.
No a protože si ti naši überkokoti (alias manageři) konečně přečetli v zákoníku práce věci týkající se dovolené, mám do konce roku volno (tedy konečně si můžu vybrat dovolenou za rok 2011) a práce snad půjde od ruky...
Ufff...
Tak ty žebra, to byla rasovina...
[img:d928fc903b]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100332.JPG[/img:d928fc903b]
No, jdou se ohýbat hlavní a pomocné nosníky trupu a hoblovat odtokovky.
No a protože si ti naši überkokoti (alias manageři) konečně přečetli v zákoníku práce věci týkající se dovolené, mám do konce roku volno (tedy konečně si můžu vybrat dovolenou za rok 2011) a práce snad půjde od ruky...
Citát ze zdroje ZdenekMKALKA dne 10. 12. 2013, 15:47[quote:ecc269e2d4="Emil"]..., pak by to mělo fungovat.[/quote:ecc269e2d4]
Také jsem se už rozhodnul, jak to na Plutu (kde je navíc křídlo dělené) udělám. Inspirací mě bylo toto toto:
http://eurochamp.altervista.org/Eurochamp/wp-content/uploads/2013/11/MERSECCHI-Rover-con-il-Balestruccio.jpg[quote:ecc269e2d4="hosekpetr"]..., kdy vlastně lepíš potah na potah bez koncových žeber. Když se nad tím zamyslíš, tak si řekneš, že to nemohlo držet po kupě. ...[/quote:ecc269e2d4]
Ono to třeba nějak drželo, ale jak to muselo vypadat (je to mnohdy i vidět na dobových fotografiích), kór když si představíme, čím to tenkrát lepili. 🙄
[quote:ecc269e2d4="Emil"]..., pak by to mělo fungovat.[/quote:ecc269e2d4]
Také jsem se už rozhodnul, jak to na Plutu (kde je navíc křídlo dělené) udělám. Inspirací mě bylo toto toto:
http://eurochamp.altervista.org/Eurochamp/wp-content/uploads/2013/11/MERSECCHI-Rover-con-il-Balestruccio.jpg
[quote:ecc269e2d4="hosekpetr"]..., kdy vlastně lepíš potah na potah bez koncových žeber. Když se nad tím zamyslíš, tak si řekneš, že to nemohlo držet po kupě. ...[/quote:ecc269e2d4]
Ono to třeba nějak drželo, ale jak to muselo vypadat (je to mnohdy i vidět na dobových fotografiích), kór když si představíme, čím to tenkrát lepili. 🙄
Citát ze zdroje Emil dne 10. 12. 2013, 19:14Zdeňku,
podle fotek Pluta to takhle Ervín určitě měl udělané. Zvětšil jsem si tu fotku v odkazu - při stavbě Pluta se jí inspiruj opravdu jen VELMI volně. Ono je to příšerně okousané. Nepochybuji o tom, že líp by to postavili i vaši kluci.
Zdeňku,
podle fotek Pluta to takhle Ervín určitě měl udělané. Zvětšil jsem si tu fotku v odkazu - při stavbě Pluta se jí inspiruj opravdu jen VELMI volně. Ono je to příšerně okousané. Nepochybuji o tom, že líp by to postavili i vaši kluci.
Citát ze zdroje ZdenekMKALKA dne 11. 12. 2013, 13:48To jako, že by panu Mersecchimu neuškodila účast na Tvém Potahovacím workshopu?
http://mkalka.rajce.idnes.cz/Potahovaci_workshop
To jako, že by panu Mersecchimu neuškodila účast na Tvém Potahovacím workshopu?
http://mkalka.rajce.idnes.cz/Potahovaci_workshop
Citát ze zdroje sebanek dne 12. 12. 2013, 16:25S potahováním Nebeské blechy jsem si taky užil, ale ta už je až na pár dodělávek hotová. Potahoval jsem "něcojakojapan" od Kaliny, krásný žlutý ,lehoučký, ale děravý. Ještě po čtyřech nátěrech hodně řídkým lesklým jsou v potahu vidět dírky. Nejdříve jsem potahoval vlhkým papírem, jak mám ve zvyku, ale ten stačil uschnout než jsem se zmohl na přilepení a tak potah dolů a znova suchým papírem, trochu vypnout vodou . No, za jedna to není , ale už jsem ho nesundaval. Ale hlavně proč píšu. Potřeboval bych před nalepením křídla na baldachýn odhadnou polohu těžiště a nevím s jak silným svazkem mám počítat. Éro má celkem bez gumy 5,8 gr, plocha křídla je 1,3 dm2, plocha výškovky 0,54 dm2, vrtule 100/100 lipová (to bylo strouháníčko, ale má je 0,7 gr.). Já jsem to odhadl na čtyři nitě 0,5x1 mm, délka dvakrát mezi závěsy. Poradíš Vlastíku?
Ahoj Ivan
S potahováním Nebeské blechy jsem si taky užil, ale ta už je až na pár dodělávek hotová. Potahoval jsem "něcojakojapan" od Kaliny, krásný žlutý ,lehoučký, ale děravý. Ještě po čtyřech nátěrech hodně řídkým lesklým jsou v potahu vidět dírky. Nejdříve jsem potahoval vlhkým papírem, jak mám ve zvyku, ale ten stačil uschnout než jsem se zmohl na přilepení a tak potah dolů a znova suchým papírem, trochu vypnout vodou . No, za jedna to není , ale už jsem ho nesundaval. Ale hlavně proč píšu. Potřeboval bych před nalepením křídla na baldachýn odhadnou polohu těžiště a nevím s jak silným svazkem mám počítat. Éro má celkem bez gumy 5,8 gr, plocha křídla je 1,3 dm2, plocha výškovky 0,54 dm2, vrtule 100/100 lipová (to bylo strouháníčko, ale má je 0,7 gr.). Já jsem to odhadl na čtyři nitě 0,5x1 mm, délka dvakrát mezi závěsy. Poradíš Vlastíku?
Ahoj Ivan
Citát ze zdroje vlastik dne 12. 12. 2013, 22:13Ahoj Ivane,
základní poučka říká:
polovina hmotnosti modelu = průřez svazku v mm2takže model asi 6 gramů = svazek asi 3 mm2
Pokud máš gumu 0,5x1 mm,tak aspoň šest nití.
Vlastik
Ahoj Ivane,
základní poučka říká:
polovina hmotnosti modelu = průřez svazku v mm2
takže model asi 6 gramů = svazek asi 3 mm2
Pokud máš gumu 0,5x1 mm,tak aspoň šest nití.
Vlastik
Citát ze zdroje Emil dne 16. 12. 2013, 13:05Jde se stavět trupík...
[img:de4957e8fe]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100333.JPG[/img:de4957e8fe]
Jde se stavět trupík...
[img:de4957e8fe]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100333.JPG[/img:de4957e8fe]
Citát ze zdroje Emil dne 16. 12. 2013, 16:06A Zdeňku,
k tomu odkazu na potahovací workshop. Potah a povrchová úprava je tečkou za celou stavbou. I dobře a pečlivě postavený model se při potahování dá pokazit. Kupodivu to ale naopak moc nefunguje. Na humpolácky postaveném modelu perfektní potah mnohdy zvýrazní nepřesnosti při stavbě.
Pokud tedy hodně kriticky zhodnotím ten Mersecchiho model z odkazu, pak:
[list:0d2d21c7d9]
- levý konec křídla je po opravě (a nikoli jen ta díra na odtokovce přelepená páskou) - to by nevadilo. Stíny na vnitřní straně odtokovky ale svědčí o tom, že nebyla při opravě řádně vybroušená, takže nemá pěkný klínový tvar a potah při lepení prosednul, přilepil se k té nedobroušené hraně.
- Na levém konci - v oblouku odtokovky je vidět, že potah (asi Vlies) nebyl řádně přilepen a odchlipuje se. Tenhle problém se obvykle vizuálně projeví až v okamžiku vypínání potahu, nicméně je pořád opravitelný (ostatně toto je vidět i na odtokovce pravé výškovky). Obvykle se dá řešit už při ořezávání přesahů potahu, kdy se to nejsnáze pozná ä pak v průběhu lakování (vždy jde lakem odchlípnutí podmáznout a prstem přihladit)
- Hlavní nosník křídla v koncovém oblouku levého křídla vystupuje nad profil a "otiskuje se" do povrchu.
- Na pravém konci křídla (tuhý potah) je vidět tmavší červený flek. Vzhledem ke klenutí horní plochy bylo koncové pole mezi žebry potaženo samostatným kusem potahu. Tohle je obvyklé i u barevného papíru, pokud je více vrstev přes sebe. Pokud se potahuje pomocí laku (a na konstrukci je tuhý potah, jako tady) je postup přilakovat s přesahem (nechat zaschnout), pak lehce na hraně přesahu říznout žiletkou a znovu lehce přetřít přesah lakem - přilepený přesah povolí a lze snadno sundat.
- Celé křídlo je trochu flekaté - tohle je jen drobnost a stane se tehdy, když je první vrstva (vrstvy) laku příliš řídká a s příliš mokrým štětcem - lak porézním povrchem proteče skrz a fleky vznikají zevnitř. Na flecích je vidět, že tahy štětcem byly vedeny podél křídla - kolmo přes žebra. To není úplně ideální, štětec se přes žebro otře, setřený lak se vpije a shromáždí na vnitřní hraně mezi potahem a vnitřní konstrukcí a při vysychání potah vtáhne a vytvoří ostrý zlom na vnějším povrchu.
[/list:u:0d2d21c7d9]Ale předchozí ber jako příliš kritické poznámky...
A Zdeňku,
k tomu odkazu na potahovací workshop. Potah a povrchová úprava je tečkou za celou stavbou. I dobře a pečlivě postavený model se při potahování dá pokazit. Kupodivu to ale naopak moc nefunguje. Na humpolácky postaveném modelu perfektní potah mnohdy zvýrazní nepřesnosti při stavbě.
Pokud tedy hodně kriticky zhodnotím ten Mersecchiho model z odkazu, pak:
[list:0d2d21c7d9]
- levý konec křídla je po opravě (a nikoli jen ta díra na odtokovce přelepená páskou) - to by nevadilo. Stíny na vnitřní straně odtokovky ale svědčí o tom, že nebyla při opravě řádně vybroušená, takže nemá pěkný klínový tvar a potah při lepení prosednul, přilepil se k té nedobroušené hraně.
- Na levém konci - v oblouku odtokovky je vidět, že potah (asi Vlies) nebyl řádně přilepen a odchlipuje se. Tenhle problém se obvykle vizuálně projeví až v okamžiku vypínání potahu, nicméně je pořád opravitelný (ostatně toto je vidět i na odtokovce pravé výškovky). Obvykle se dá řešit už při ořezávání přesahů potahu, kdy se to nejsnáze pozná ä pak v průběhu lakování (vždy jde lakem odchlípnutí podmáznout a prstem přihladit)
- Hlavní nosník křídla v koncovém oblouku levého křídla vystupuje nad profil a "otiskuje se" do povrchu.
- Na pravém konci křídla (tuhý potah) je vidět tmavší červený flek. Vzhledem ke klenutí horní plochy bylo koncové pole mezi žebry potaženo samostatným kusem potahu. Tohle je obvyklé i u barevného papíru, pokud je více vrstev přes sebe. Pokud se potahuje pomocí laku (a na konstrukci je tuhý potah, jako tady) je postup přilakovat s přesahem (nechat zaschnout), pak lehce na hraně přesahu říznout žiletkou a znovu lehce přetřít přesah lakem - přilepený přesah povolí a lze snadno sundat.
- Celé křídlo je trochu flekaté - tohle je jen drobnost a stane se tehdy, když je první vrstva (vrstvy) laku příliš řídká a s příliš mokrým štětcem - lak porézním povrchem proteče skrz a fleky vznikají zevnitř. Na flecích je vidět, že tahy štětcem byly vedeny podél křídla - kolmo přes žebra. To není úplně ideální, štětec se přes žebro otře, setřený lak se vpije a shromáždí na vnitřní hraně mezi potahem a vnitřní konstrukcí a při vysychání potah vtáhne a vytvoří ostrý zlom na vnějším povrchu.
[/list:u:0d2d21c7d9]
Ale předchozí ber jako příliš kritické poznámky...
