AV- volné větroně
Citát ze zdroje Emil dne 25. 11. 2013, 16:26Ivane,
a pižláš ji dvojmo? Tohle je přesně ten model, co by měl stavět děda s vnukem. A pak se samozřejmě utkat na letištním kolbišti...
Ivane,
a pižláš ji dvojmo? Tohle je přesně ten model, co by měl stavět děda s vnukem. A pak se samozřejmě utkat na letištním kolbišti...
Citát ze zdroje Emil dne 25. 11. 2013, 17:51No a Petře,
vyzkoušej si postavit obě, obě jsou to vlastně školní éra. Jen u jednoho si ale hezky zanadáváš. A víš u kterého? To ti neřeknu, vyzkoušej je postavit a poznáš... 😆 😆 😆
No a Petře,
vyzkoušej si postavit obě, obě jsou to vlastně školní éra. Jen u jednoho si ale hezky zanadáváš. A víš u kterého? To ti neřeknu, vyzkoušej je postavit a poznáš... 😆 😆 😆
Citát ze zdroje Emil dne 26. 11. 2013, 9:04No, foceno včera mobilem, nic moc kvalita, ale aspoň něco:
[img:bbfd8d8316]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/IMAG0022.jpg[/img:bbfd8d8316]
No, foceno včera mobilem, nic moc kvalita, ale aspoň něco:
[img:bbfd8d8316]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/IMAG0022.jpg[/img:bbfd8d8316]
Citát ze zdroje Host dne 26. 11. 2013, 12:12Tak mám takovej pocit, že nebudu muset kresli plán na Floutka. Jak vidím už je na světě. Nebo se pletu? Tento model se mi velmi líbíl na fotce v článku o národích pravidlech. Uvažoval jsem o úpravě na RC pro kategorii ARC.
Petr
Tak mám takovej pocit, že nebudu muset kresli plán na Floutka. Jak vidím už je na světě. Nebo se pletu? Tento model se mi velmi líbíl na fotce v článku o národích pravidlech. Uvažoval jsem o úpravě na RC pro kategorii ARC.
Petr
Citát ze zdroje Emil dne 26. 11. 2013, 14:27Je to Floutek...
A dodatek: Jako bývalý strojař bych se osobně za kvalitu plánu vyliskal. Nemaje řádné prkno, rýsoval jsem na zemi pomocí běžného školního vybavení a na výsledku je to vidět...
Je to Floutek...
A dodatek: Jako bývalý strojař bych se osobně za kvalitu plánu vyliskal. Nemaje řádné prkno, rýsoval jsem na zemi pomocí běžného školního vybavení a na výsledku je to vidět...
Citát ze zdroje Host dne 27. 11. 2013, 15:38Máš pravdu výsledek je opravdu vidět a to je to hlavní oč tu jde. Že to nemá řádné náležitosti plánu je pro účel stavby zanedbatelné. Hlavní věc je ta, že plán je na světě a dá se podle něj něco postavit. Samozřejmě jako materiál do archivu je to naprosto nepřijatelné 😆 😆 😆 😆 😆 .
Jsem moc rád, že se pustíš do Floutka. Jednak rozšíříš naši flotilu volných (předpokládám, že bude volnej) větroňů o "neokoukaný" stroj a taky se mrknu na to, jak Floutek létá.
Ohledně kreslení plánů už toho mám za sebou taky dost od kreslení v různých grafických programech na PC a následném hledáni plotru, na kterém to vytiskneš až po kreslení jak říkaš pomocí školních potřeb ovšem na stole. Ze zemně se po delší době blbě zvedá. 😳 😆
Petr
Máš pravdu výsledek je opravdu vidět a to je to hlavní oč tu jde. Že to nemá řádné náležitosti plánu je pro účel stavby zanedbatelné. Hlavní věc je ta, že plán je na světě a dá se podle něj něco postavit. Samozřejmě jako materiál do archivu je to naprosto nepřijatelné 😆 😆 😆 😆 😆 .
Jsem moc rád, že se pustíš do Floutka. Jednak rozšíříš naši flotilu volných (předpokládám, že bude volnej) větroňů o "neokoukaný" stroj a taky se mrknu na to, jak Floutek létá.
Ohledně kreslení plánů už toho mám za sebou taky dost od kreslení v různých grafických programech na PC a následném hledáni plotru, na kterém to vytiskneš až po kreslení jak říkaš pomocí školních potřeb ovšem na stole. Ze zemně se po delší době blbě zvedá. 😳 😆
Petr
Citát ze zdroje Emil dne 28. 11. 2013, 20:05Petře,
volný bude, to je jisté. Plán je udělaný právě tak, aby dovoloval "jistou" míru volnosti a kreativity při samotné realizaci. Protože jsem neměl optimální velikost křivítka, asi jsem netrefil shodně oblouky na koncích polovin křídla (výškovka je ale OK).
Pár let studií jsem strávil u rýsovacího prkna a považuji jej pořád za nejrychlejší způsob kreslení.
Jediné, nad čím pořád ještě dumám, je centroplán. Křídlo budu stavět dle původního plánu vcelku. V plánu dle ZR, ani v předloze dle PL není nijak popsáno, jak bylo řešeno. Dle fotek obdobných modelů z Brna té doby (ale i dle tebou zmíněné fotky) je patrné, že první pole mezi žebry křídel bylo rovněž s tuhým potahem. Předpokládám, že se nejprve udělal tuhý potah těch prvních polí křídla, pak se křídlo přilepilo k té šikmé podélné přepážce trupu (co definovala úhel náběhu) a pak se dotvarovala ta horní část trupu s těmi šikmými plochami s tuhým potahem. Jenže to se mi moc pevnostně nezdá, protože pak by byl spoj křídla a trupu moc subtilní na způsob poutání gumou, který je vidět na...
[url]https://www.sam78.cz/modules.php?name=coppermine&file=displayimage&album=52&pos=11[/url]
... což je vlastně identická konstrukce centroplánu. Z toho mi vychází, že "nulté" žebro křídla, v místě lomení, bylo žebrem kopírujícím bokorys trupu, nikoli kopírující profil křídla, a skrze něj byly spojkami z překližky spojeny nosníky polovin křídla. Gumové oka pak tedy přitlačovaly "nulté" žebro k trupu. Pokud by bylo nulté žebro shodné s ostatními žebry, pak by bylo asi nutné vázací gumou poutat křídlo šikmo přes křídlo (a asi by bylo nutné podepřít horní podélník trupu 3x3 v místě křížení něčím víc, než je jen šikmo nalepeným tuhým potahem opírajícím se jen o tuhý potah křídel).
Petře,
volný bude, to je jisté. Plán je udělaný právě tak, aby dovoloval "jistou" míru volnosti a kreativity při samotné realizaci. Protože jsem neměl optimální velikost křivítka, asi jsem netrefil shodně oblouky na koncích polovin křídla (výškovka je ale OK).
Pár let studií jsem strávil u rýsovacího prkna a považuji jej pořád za nejrychlejší způsob kreslení.
Jediné, nad čím pořád ještě dumám, je centroplán. Křídlo budu stavět dle původního plánu vcelku. V plánu dle ZR, ani v předloze dle PL není nijak popsáno, jak bylo řešeno. Dle fotek obdobných modelů z Brna té doby (ale i dle tebou zmíněné fotky) je patrné, že první pole mezi žebry křídel bylo rovněž s tuhým potahem. Předpokládám, že se nejprve udělal tuhý potah těch prvních polí křídla, pak se křídlo přilepilo k té šikmé podélné přepážce trupu (co definovala úhel náběhu) a pak se dotvarovala ta horní část trupu s těmi šikmými plochami s tuhým potahem. Jenže to se mi moc pevnostně nezdá, protože pak by byl spoj křídla a trupu moc subtilní na způsob poutání gumou, který je vidět na...
[url]https://www.sam78.cz/modules.php?name=coppermine&file=displayimage&album=52&pos=11[/url]
... což je vlastně identická konstrukce centroplánu. Z toho mi vychází, že "nulté" žebro křídla, v místě lomení, bylo žebrem kopírujícím bokorys trupu, nikoli kopírující profil křídla, a skrze něj byly spojkami z překližky spojeny nosníky polovin křídla. Gumové oka pak tedy přitlačovaly "nulté" žebro k trupu. Pokud by bylo nulté žebro shodné s ostatními žebry, pak by bylo asi nutné vázací gumou poutat křídlo šikmo přes křídlo (a asi by bylo nutné podepřít horní podélník trupu 3x3 v místě křížení něčím víc, než je jen šikmo nalepeným tuhým potahem opírajícím se jen o tuhý potah křídel).
Citát ze zdroje ZdenekMKALKA dne 29. 11. 2013, 9:05[quote:181aeae8f8="Emil"]...Jediné, nad čím pořád ještě dumám, je centroplán...[/quote:181aeae8f8]
Tak na tom samém jsem se zaseknul u Farského Pluta a vlastně to nemám ani pořádně dořešeno u Rosity. Z origo mušek se to nedá vyčíst a podle popisu ZR mě to také není jasné. Také nevěřím tomu, že křídla byla dělena v ose trupu a potom jen překryta a k trupu fixována nějakou nástavbou nahoře.
S tím nultým žebrem, kopírujícím bokorys trupu je to dobrý nápad, tak by to mohlo fungovat a po připoutání gumou by to vlastně i zpevnilo horní část trupu.
Upevnění VOP u Pluta mě z fotek také není moc jasné.Mohlo by být zajímavé, kdyby se ozval nějaký pamětník.
[quote:181aeae8f8="Emil"]...Jediné, nad čím pořád ještě dumám, je centroplán...[/quote:181aeae8f8]
Tak na tom samém jsem se zaseknul u Farského Pluta a vlastně to nemám ani pořádně dořešeno u Rosity. Z origo mušek se to nedá vyčíst a podle popisu ZR mě to také není jasné. Také nevěřím tomu, že křídla byla dělena v ose trupu a potom jen překryta a k trupu fixována nějakou nástavbou nahoře.
S tím nultým žebrem, kopírujícím bokorys trupu je to dobrý nápad, tak by to mohlo fungovat a po připoutání gumou by to vlastně i zpevnilo horní část trupu.
Upevnění VOP u Pluta mě z fotek také není moc jasné.
Mohlo by být zajímavé, kdyby se ozval nějaký pamětník.
Citát ze zdroje Host dne 29. 11. 2013, 9:21Emile,
souhlasím s tebou, že plán kreslený na prkně je nejrychleší způsob a taky se mi víc líbí než strojově zpracovaný plán vytvořený například v programech AUTOCAD.
Na problém s uložením křídel jsem už taky několikrát narazil.Například u modelu SOKOL konstrukce Č. Formánka a další. Vždy jsem to řešil tak, že jsem křídlo dělal dělené se spojkou zalepenou pevně v trupu. Křídla jsem půlil hlavně z důvodu přepravy. Přeci jem přepravovat dvoumetrová křídla je poněkud neskladné, hlavně pokud vyrážíš na několika denní akci a nejsi v autě sám. Pokud tedy budeš dělat u Floutka křídla v celku s centroplánem tak jak je vidě na fotce určitě bych volil variantu s nultým žebrem, které kopíruje tvar trupu.
Například Č.Formánek řešil spojení křídla u Sokola tak, že hlavní i pomocný nosník procházely polopřepážkami, které tvořili střed křídla a ten se potom vázal k trupu. U Flotka je vidět, že nosníky křídla jsou úplně jinde než přepážky trupu. Jiné řešení, které mě napadá je vyrobit spojky z překližky, přilepit je na přepážky trupu a potom je přilepit minimálně ke dvěma žebrům na každé polovině křídla, které musí být samozřejmě z překližky min 2mm. A samozřejmě spojit všechny nosníky ve středu překližkovými nákližky.
Petr.
Emile,
souhlasím s tebou, že plán kreslený na prkně je nejrychleší způsob a taky se mi víc líbí než strojově zpracovaný plán vytvořený například v programech AUTOCAD.
Na problém s uložením křídel jsem už taky několikrát narazil.Například u modelu SOKOL konstrukce Č. Formánka a další. Vždy jsem to řešil tak, že jsem křídlo dělal dělené se spojkou zalepenou pevně v trupu. Křídla jsem půlil hlavně z důvodu přepravy. Přeci jem přepravovat dvoumetrová křídla je poněkud neskladné, hlavně pokud vyrážíš na několika denní akci a nejsi v autě sám. Pokud tedy budeš dělat u Floutka křídla v celku s centroplánem tak jak je vidě na fotce určitě bych volil variantu s nultým žebrem, které kopíruje tvar trupu.
Například Č.Formánek řešil spojení křídla u Sokola tak, že hlavní i pomocný nosník procházely polopřepážkami, které tvořili střed křídla a ten se potom vázal k trupu. U Flotka je vidět, že nosníky křídla jsou úplně jinde než přepážky trupu. Jiné řešení, které mě napadá je vyrobit spojky z překližky, přilepit je na přepážky trupu a potom je přilepit minimálně ke dvěma žebrům na každé polovině křídla, které musí být samozřejmě z překližky min 2mm. A samozřejmě spojit všechny nosníky ve středu překližkovými nákližky.
Petr.
