BV-modely s gumovým pohonem
Citát ze zdroje shark dne 24. 2. 2008, 21:34Emile, ten systém volnoběhu je stejný jako obrázky 7 a 8 . Jednoduché,spolehlivé.
Jinak máš pěknou letku.
Emile, ten systém volnoběhu je stejný jako obrázky 7 a 8 . Jednoduché,spolehlivé.
Jinak máš pěknou letku.
Citát ze zdroje Emil dne 1. 3. 2008, 12:50Sharku,
v Chotěboři jsem si nemohl nevšimnout tvého Cloud Tramp-a, mám chuť ho slepit. Mám jen několik dotazů:
1/ Originál má vrtuli bez volnoběžky. Na jedné straně je to vzhledem ke konstrukci logické - guma musí být v podstatě v délce závěsu (nebo jen o málo delší). Dělal si u svého kousku volnoběh?
2/ Trochu mě znervózňuje ložisko vrtule. U Cloud Chasera (ještě mi neletěl) jsem do plechu zalepil provrtaný nýtek jako ložisko. Mám pochybnosti, jestli vrtule u takovéto konstrukce nebude"kvedlat" a v motorovém letu půjde hůř seřídit.
Emil
Sharku,
v Chotěboři jsem si nemohl nevšimnout tvého Cloud Tramp-a, mám chuť ho slepit. Mám jen několik dotazů:
1/ Originál má vrtuli bez volnoběžky. Na jedné straně je to vzhledem ke konstrukci logické - guma musí být v podstatě v délce závěsu (nebo jen o málo delší). Dělal si u svého kousku volnoběh?
2/ Trochu mě znervózňuje ložisko vrtule. U Cloud Chasera (ještě mi neletěl) jsem do plechu zalepil provrtaný nýtek jako ložisko. Mám pochybnosti, jestli vrtule u takovéto konstrukce nebude"kvedlat" a v motorovém letu půjde hůř seřídit.
Emil
Citát ze zdroje shark dne 1. 3. 2008, 20:34Emile,ložisko ohni do U tvaru,aby byl hřídel uložen ve dvou bodech.Tak jak je to na orig. plánu to nikdo nedělá. Já mám v U z duralu ještě mosaznou trubičku,ale není to nutné.
Volnoběh mám z pérové podložky. Vrtule je balsová,podle vlastního návrhu,později jsem zjistil,že šablony na ní jsou zcela shodné s dvoustovkou od Koutného která je v knize Modely na gumu,nebo jak se jmenuje.
Emile,ložisko ohni do U tvaru,aby byl hřídel uložen ve dvou bodech.Tak jak je to na orig. plánu to nikdo nedělá. Já mám v U z duralu ještě mosaznou trubičku,ale není to nutné.
Volnoběh mám z pérové podložky. Vrtule je balsová,podle vlastního návrhu,později jsem zjistil,že šablony na ní jsou zcela shodné s dvoustovkou od Koutného která je v knize Modely na gumu,nebo jak se jmenuje.
Citát ze zdroje shark dne 3. 3. 2008, 21:01Ahoj Petře-SAMe 355,koukal jsem na Aukro,že ti tu vrtuli nakonec někdo vyfouknul. Jestlichceš dělat gumáka a netroufáš si na vrtuli,napiš,něco doma najdu.
Ahoj Petře-SAMe 355,koukal jsem na Aukro,že ti tu vrtuli nakonec někdo vyfouknul. Jestlichceš dělat gumáka a netroufáš si na vrtuli,napiš,něco doma najdu.
Citát ze zdroje Emil dne 4. 3. 2008, 21:09Našinec má strach z výroby vrtule, dokud neudělá tu první. A i když to trochu šmatlá, tak to letí 😆 .
Jak jsem psal, u Cloud Chasera jsem to vyřešil tak, že jsem pořídil nýtek s kulovou hlavou a ruční mechanickou vrtačkou pomalu vyvrtal díru pro hřídel. Nýtek jsem pak zalepil epoxydem do toho původního hliníkového ložiska. Vtip spočívá v tom, že ta kulová plocha je směrem k vrtuli a je součástí "axiálního ložiska". Jenže vrtat tenkým vrtákem v ruce takovouhle díru je něco jako masochismus. Takže díky za tip. U té vrtule jsem se ptal, neb pravidla říkají "vrtule stejného druhu a charakteru jako měl prokazatelně původní model" a nebyl jsem si jist, jestli je volnoběžka součástí druhu či charakteru vrtule... ❓ .
Jinak se omlouvám za odmlku, jsem teď nějak časově v (_).(_) (emotikon s prdelí v nabídce není 😥 ).
Ač zpřísáhlý odpůrce vážení (dle mého to buď letí nebo ne), jsem převážil toho svého Baileyho. Při rozpětí 107 cm (v rozvinutém tvaru) to má cca 150 gr bez gumy. Jenže nemám srovnání. Dá se to?
Emil
PS.: Na můj dotázek, ohledně sestavení seznamu plánů vyšlých ve Zpravodaji se mi ozvala jedna dobrá duše z okolí. Má skoro všechny Zpravodaje, dokonce má i skorokompletní seznam plánů, dokonce mi ho i poslal. V posledních týdnech s ním komunikuji mailem, snad se to podaří.
Našinec má strach z výroby vrtule, dokud neudělá tu první. A i když to trochu šmatlá, tak to letí 😆 .
Jak jsem psal, u Cloud Chasera jsem to vyřešil tak, že jsem pořídil nýtek s kulovou hlavou a ruční mechanickou vrtačkou pomalu vyvrtal díru pro hřídel. Nýtek jsem pak zalepil epoxydem do toho původního hliníkového ložiska. Vtip spočívá v tom, že ta kulová plocha je směrem k vrtuli a je součástí "axiálního ložiska". Jenže vrtat tenkým vrtákem v ruce takovouhle díru je něco jako masochismus. Takže díky za tip. U té vrtule jsem se ptal, neb pravidla říkají "vrtule stejného druhu a charakteru jako měl prokazatelně původní model" a nebyl jsem si jist, jestli je volnoběžka součástí druhu či charakteru vrtule... ❓ .
Jinak se omlouvám za odmlku, jsem teď nějak časově v (_).(_) (emotikon s prdelí v nabídce není 😥 ).
Ač zpřísáhlý odpůrce vážení (dle mého to buď letí nebo ne), jsem převážil toho svého Baileyho. Při rozpětí 107 cm (v rozvinutém tvaru) to má cca 150 gr bez gumy. Jenže nemám srovnání. Dá se to?
Emil
PS.: Na můj dotázek, ohledně sestavení seznamu plánů vyšlých ve Zpravodaji se mi ozvala jedna dobrá duše z okolí. Má skoro všechny Zpravodaje, dokonce má i skorokompletní seznam plánů, dokonce mi ho i poslal. V posledních týdnech s ním komunikuji mailem, snad se to podaří.
Citát ze zdroje sam355 dne 5. 3. 2008, 5:06No dobrý, na Aukro koukám často a v poslední době nemá cenu tam něco dražit. Ať jsou to historické motory a nebo ta vrtule. Sledujou to amatéři většinou s naditou peněženkou a snaží se za každou cenu koupit třeba starý motor, který je jen trochu starší a jeho kvalita už v době vzniku byla nevalná, nebo jen standartní. Tak dopadají v poslední době všechny aukce. S tou vrtulí dík, určitě nějakou chci, ale nemám čas na ni momentálně něco stavět.
Petr 😉
No dobrý, na Aukro koukám často a v poslední době nemá cenu tam něco dražit. Ať jsou to historické motory a nebo ta vrtule. Sledujou to amatéři většinou s naditou peněženkou a snaží se za každou cenu koupit třeba starý motor, který je jen trochu starší a jeho kvalita už v době vzniku byla nevalná, nebo jen standartní. Tak dopadají v poslední době všechny aukce. S tou vrtulí dík, určitě nějakou chci, ale nemám čas na ni momentálně něco stavět.
Petr 😉
Citát ze zdroje shark dne 5. 3. 2008, 16:57Petře,máš pravdu,já občas dražím nějaké kity a tam je to sranda,kolikrát se cena vyšplhá na cenu mnohem vyšší,než normálně v obchodě. Ale pár věcí se mi povedlo,snažím se vždy přihodit těsně před koncem maximum co jsem ochoten dát.
Takže mě tam štvou jednak ti,jejichž dražba končí ve všední dny v pracovní době,páč v práci internet nemám a pak ti,kteří hodinu po otevření aukce za korunu přihodí třeba tři stovky-a nakonec to stejně nezískají.Vrtule vezmu do Chotěboře,snad mi to vyjde.
Petře,máš pravdu,já občas dražím nějaké kity a tam je to sranda,kolikrát se cena vyšplhá na cenu mnohem vyšší,než normálně v obchodě. Ale pár věcí se mi povedlo,snažím se vždy přihodit těsně před koncem maximum co jsem ochoten dát.
Takže mě tam štvou jednak ti,jejichž dražba končí ve všední dny v pracovní době,páč v práci internet nemám a pak ti,kteří hodinu po otevření aukce za korunu přihodí třeba tři stovky-a nakonec to stejně nezískají.
Vrtule vezmu do Chotěboře,snad mi to vyjde.
Citát ze zdroje shark dne 5. 3. 2008, 17:07Emile, 150 gramů? To na to rovnou šlápni!
Ne, vážně,čekal bych to lehčí,tak 120,130,ale i 150 jde. Budeš muset zaexperimentovat s průřezem svazku,počítám tak 80g gumy aby to mělo nějaké výkony.
Prvního Kordu jsem postavil za 148g,dalšího za 135, tomu jsem ovšem ublížil nástřikem lesklého- těžkého- laku.
Jaguár tuším 145,Contender 140,Ellila myslím 157,ale tam je převodovka,ta udělá hodně.
Emile, 150 gramů? To na to rovnou šlápni!
Ne, vážně,čekal bych to lehčí,tak 120,130,ale i 150 jde. Budeš muset zaexperimentovat s průřezem svazku,počítám tak 80g gumy aby to mělo nějaké výkony.
Prvního Kordu jsem postavil za 148g,dalšího za 135, tomu jsem ovšem ublížil nástřikem lesklého- těžkého- laku.
Jaguár tuším 145,Contender 140,Ellila myslím 157,ale tam je převodovka,ta udělá hodně.
Citát ze zdroje shark dne 5. 3. 2008, 18:16Pokračování-údaji na plánech ohledně hmotnosti se nelze řídit. Modely se často stavěly jen na jednu soutěž,lakovaly minimálně,hlavně v USA se tehdy létalo za ideálních podmínek. A balsu už tenkrát uměli vybírat,takže éra byla velmi lehká.
My to stavíme na víc sezón,takže víc laku,atd...S těma pravidlama ohledně vrtulí to neber tak vážně,to bys pak musel taky shánět Dunlopku,nebo Braun T 65 na svazky.Přesně se to dodržovat nedá.
Pokračování-údaji na plánech ohledně hmotnosti se nelze řídit. Modely se často stavěly jen na jednu soutěž,lakovaly minimálně,hlavně v USA se tehdy létalo za ideálních podmínek. A balsu už tenkrát uměli vybírat,takže éra byla velmi lehká.
My to stavíme na víc sezón,takže víc laku,atd...
S těma pravidlama ohledně vrtulí to neber tak vážně,to bys pak musel taky shánět Dunlopku,nebo Braun T 65 na svazky.Přesně se to dodržovat nedá.
