Výroba gumicuku (na koleně)
Moje dílenské vybavení je poněkud omezené, při výrobě jsem tedy zohlednil své technologické možnosti.
Guma
Vzhledem ke svým vlastnostem a ceně je poměrně populární silikonová hadice čínské produkce Silicon Rubber Bungee Hi-Start Cord prodávaná na serveru http://www.hobbyking.com/. Naneštěstí, prodává se v délkách 10 m. Spojení pomocí uzlů jednotlivých částí gumicuku jsem rovnou zavrhl. Uzel se při startu může zachytit o trávu a spoj se šňůrou je potřeba vyřešit tak, aby nehrozilo přeříznutí gumové hadice. Spojku a koncovky gumového segmentu jsem vyrobil ze zdvihací tyčky starého motoru OHV, která se válela v kovovém odpadu mého kamaráda, automechanika. Hliníková slitina, ze které byla vyrobena, je lehká a snadno se obrábí. Pomocí pilky na kov, ruční elektrické vrtačky, plochého pilníku a hrubého kulatého pilníku bylo za chvíli hotovo.
Průměr spojek by měl být větší, než je vnitřní průměr silikonové hadice.
Po nasazení hadic jsem spoj ovázal režným provázkem pomocí kroužkovacího uzlu. Aby nedošlo při dotahování k poškození gumy, provázek jsem nejprve protáhnul přes svíčku.
Po ovázání spoje jsem provázek prosytil lepidlem.
Šňůra
Na rozdíl od silonu, jsou pletené šňůry odolnější proti poškození. Rybářské šňůry jsou obvykle v tmavých, nevýrazných barvách. K mému překvapení se ale rybářské šňůry vyrábí i v barvách reflexních. V rybářském obchůdku, kde jsem ji kupoval, jsem byl informován, že jsou určeny pro mořský rybolov. Právě proto asi byla ve slevě, neboť tento typ rybolovu není v našich končinách asi příliš masový. Šňůru s nosností 10kg a v potřebné délce jsem tedy zakoupil za velmi zajímavou cenu. Současně jsem zakoupil i obratlík se stejnou nosností.
Cívka
K výrobě cívky jsem použil odpadní materiál. Jádro tvoří stavební polystyren, který jsem získal jako odpad při zateplování našeho domu. Bočnice jsou vyrobeny ze sololitových desek (zadní stěny vyřazeného nábytku). Osa je vyrobena ze zlomené násady smetáku.
Cívka je na ose pojištěna bukovými kolíky, proti jejich opotřebení jsem na osu přidal dva sololitové kroužky.
Padáček
Švadlenka ze mě asi nikdy nebude, padáček jsem tedy potupně zakoupil v modelářské prodejně.
Kolík
Naprosto dokonalý kolík jsem náhodou našel u rybníka. Původně sloužil k upevnění rybářského vezírku. Tvar T se snadno zapichuje – lze se zapřít dlaní a když je povrch tvrdší, lze ho do země zašlápnout.
Snad vám bude tento obrázkový návod inspirací.
Adam Jakeš
Soutěžní kategorie ARC předepisuje gumicuk sestavený z 20 metrů gumy a 80 metrů šňůry. Výrobu sice lze u některých dodavatelů modelářských potřeb objednat, lze se ale pokusit i o výrobu vlastního. Následující článek berte jako inspiraci, jak jsem si s jeho výrobou poradil já.
Emile, ty jsi pilný a šikovný kluk! Máš pochvalu od mazáka za tvorbu stránek a články, jako je tento! 🙂
Také přidávám svůj dík za podnět – též na mě čeká 4×10 m červené (6/4mm) z HK – glider je zatím jen na papíře, nicméně v pořadí :o)
Tvé zkušenosti TAM budou přenositelné, takže díky předem i za zážitky z praxe a postřehy…
PS: snad bude červená na větroně menší 2 metrů stačit (větší zatím neplánuji).
Červená guma je na vetroňa pod 2m dobrá. Hranicu by som dal tak 1,7m. Všetko záleží od sily vetra. V silnejšom vetre v pohode odštartujem Albatrosa (1,8m), ale pri slabom vánku alebo bezvetrí je treba modrú. Tých 40m chceš použiť na jeden gumicuk? Táto guma sa dá natiahnuť až 7 násobne.
Moc díky za praktickou zkušenost, zatím si tedy asi vystačím a příležitostně zajistím modrou. Ještě by jsi mohl prozradit materiál na zbytek – tl. silonu, šňůry neboco používáš Ty…
A těch 40m je prostě tak nějak doma, jistě že počítám s 20m na gumicuk dle pravidel 20+80 :o)