Diskuzní fórum

Please to create posts and topics.

Pomoc při výběru modelu

PreviousPage 3 of 3

Využiji tady jednoho "zatuhlého" vlákna k obecnému povídání o větroních.

Na stránkách SAMu95 mě zaujala poznámka autora člámku Emgéčko

Emgéčko

konkrétně věta: "Model má plovoucí výškovku a tomu jsem nepřišel na chuť. Upřímně, zdá se mi to jako blbost dělat u modelů plovoucí kormidla."

A jelikož se na předmětných stránkách nedá psát komentáře a diskutovat, tak zkusím svůj názor/zkušenost napsat zde (stejně nás většina "chodí" na oba tyto weby).

Mě naopak se uspořádání plovoucích kormidel na historických modelech velice líbí -  nenarušuje to tolik původní vzhled modelu. Co se týká funkčnosti, tak si myslím, že by také neměl být problém - zvláště když je (jako např. na zmiňovaném modelu MG3) na kormidlech souměrný profil. Já jsem plovoucí VOP  použil i na modelech s nosným profilem výškovky (Rosita, Ptáček) a oba větroně létají naprosto bezproblémově

http://www.mkalka.cz/modely/model.php?id=81

http://www.mkalka.cz/modely/model.php?id=5

Z mojí zkušenosti co v žádném případě nedělat - plovoucí VOP na motorovém modelu s nesouměrným profilem VOP. Nejen vlivem proudu vzduchu od vrtule, ale i velkými rozdíly rychlosti letu motoráku, se model v této ose mnohdy stává neřiditelným  - zde je potřeby profil "rozbít" klasicky ploškami na odtokovce.

Vyzkoušel jsem si to na Brožově Plutu, kdy motorový let připomínal plavbu lodi na rozbouřeném moři a i následné potlačení a "rozběhnutí" modelu (např. pro vylétnutí z termiky) přešlo v rychlý prudký sestup, ze kterého model nešlo "dostat".

http://www.mkalka.cz/modely/model.php?id=6

Jo, plovoucí výškovka. Ty já používám dost často. Od větroňů přes motoráky. Ják píše Zdeněk S. výše.

Z mojí zkušenosti co v žádném případě nedělat - plovoucí VOP na motorovém modelu s nesouměrným profilem VOP.

Já mám zkušenost úplně jinou. Model Pedro od R. Čížka mám pro kategorii NMR, což je to kategorie za 18 sekund co nejvýše. Profil výškovky je Clark Y o 10% snížený. S plovoucí výškovkou létá parádně, jak v motorovém tak i v kluzu.

Zdeněk

PreviousPage 3 of 3