BV-modely s gumovým pohonem
Citát ze zdroje Emil dne 29. 9. 2014, 19:49Tak z Emilovo dílničky:
[img:cb20dbe9dd]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100742.JPG[/img:cb20dbe9dd]Ten malý, to je Godra - 1946 - Pavel Lanštiak. Koho překvapí poněkud nestandardní název (absence 4 čísel), je to tím, že to vyšlo u Husičky a toto je komerční název.
Ten větší, to je Borkenberge - 1940
Tak z Emilovo dílničky:
[img:cb20dbe9dd]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100742.JPG[/img:cb20dbe9dd]
Ten malý, to je Godra - 1946 - Pavel Lanštiak. Koho překvapí poněkud nestandardní název (absence 4 čísel), je to tím, že to vyšlo u Husičky a toto je komerční název.
Ten větší, to je Borkenberge - 1940
Citát ze zdroje Emil dne 30. 9. 2014, 9:43Ale chodím... To jen tak pro relax... Jo a oba jsou z tuzemského materiálu (tedy ten větší z říšského... ehm).
Jen ty vrtule jsou z balsy...
Ale chodím... To jen tak pro relax... Jo a oba jsou z tuzemského materiálu (tedy ten větší z říšského... ehm).
Jen ty vrtule jsou z balsy...
Citát ze zdroje Emil dne 6. 10. 2014, 21:20Borkenberge už má kabátek:
[img:924ae4369e]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100745.JPG[/img:924ae4369e]No, plánek je sice strojařsky perfektní, německy důsledný, nicméně namalovány na něm byly totální kokotiny. Obzvláště pylon (kabinka, centroplán), to bylo dílo (namalovat něco, co prostorově selským rozumem prostě nelze postavit, to nechápu). A stejně jak to bylo nakreslené, stejně mizerně se to i potahovalo:
[img:924ae4369e]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100746.JPG[/img:924ae4369e]
Borkenberge už má kabátek:
[img:924ae4369e]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100745.JPG[/img:924ae4369e]
No, plánek je sice strojařsky perfektní, německy důsledný, nicméně namalovány na něm byly totální kokotiny. Obzvláště pylon (kabinka, centroplán), to bylo dílo (namalovat něco, co prostorově selským rozumem prostě nelze postavit, to nechápu). A stejně jak to bylo nakreslené, stejně mizerně se to i potahovalo:
[img:924ae4369e]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100746.JPG[/img:924ae4369e]
Citát ze zdroje Emil dne 28. 10. 2014, 18:47Tak a hotovo...
[img:bb4383ea42]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100842.JPG[/img:bb4383ea42]
Tak a hotovo...
[img:bb4383ea42]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100842.JPG[/img:bb4383ea42]
Citát ze zdroje Emil dne 11. 11. 2014, 20:36No,
taky hotovo:
[img:cb218661b0]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100847.JPG[/img:cb218661b0]Godra, 1946, Pavel Lanštiak
No,
taky hotovo:
[img:cb218661b0]https://www.sam78.cz/clanky/_emil/P1100847.JPG[/img:cb218661b0]
Godra, 1946, Pavel Lanštiak
Citát ze zdroje sebanek dne 18. 12. 2014, 18:36Řešil jsem fysikální záhadu. Zkoušel jsem vystřelovat všechna vystřelovadla gumou 3 x 1 a gumou 6 x 1. Smyčka byla v obou případech stelně dlouhá. A výsledek ? Časy a vystřelená výška u obou smyček prakticky stejné. Vyslovil jsem úvahu, že asi už guma se nestačí rychleji smršťovat a tak vlastně rychlost výstřelu je v obou případech téměř stejná. Má někdo jinou zkušenost? Ahoj Ivan
Řešil jsem fysikální záhadu. Zkoušel jsem vystřelovat všechna vystřelovadla gumou 3 x 1 a gumou 6 x 1. Smyčka byla v obou případech stelně dlouhá. A výsledek ? Časy a vystřelená výška u obou smyček prakticky stejné. Vyslovil jsem úvahu, že asi už guma se nestačí rychleji smršťovat a tak vlastně rychlost výstřelu je v obou případech téměř stejná. Má někdo jinou zkušenost? Ahoj Ivan
Citát ze zdroje Emil dne 18. 12. 2014, 21:21Hypotéza:
odporová síla se počítá jako
F= Cx * 1/2 * ro * v^2 * S
Takže hypoteticky, při startu s dvojnásobnou silou nedosáhneš dvojnásobné rychosti. Vyšší rychlost po startu pak znamená vyšší odpor, nicméně ten roste čtvercově, nikoli lineárně. A tak se očekávané razantní zvýšení výkonu nekoná.
Hypotéza:
odporová síla se počítá jako
F= Cx * 1/2 * ro * v^2 * S
Takže hypoteticky, při startu s dvojnásobnou silou nedosáhneš dvojnásobné rychosti. Vyšší rychlost po startu pak znamená vyšší odpor, nicméně ten roste čtvercově, nikoli lineárně. A tak se očekávané razantní zvýšení výkonu nekoná.
Citát ze zdroje sebanek dne 21. 12. 2014, 17:37Ale protože dosažená výška "h" je závislá na kvadrátu rychlosti lomeno 2g (ve vzorcích na klávesnici neumím psát) měla by být dosažená výška dvojnásobná. Myslím si, že vazkost gumy při smršťování je tím podstatným vlivem. Jinak i když u gumáků je mi jasná zásada, že guma natočená na skoro maximum se ten den ji podruhé použít nedá mi nějakou dobu dělal problém, že první start byl vždy nejlepší a další vždy o dost horší než mi došlo, že na srovnávání musím pro každý start použít novou gumičku. Jen tak byly starty srovnatelné.
Čau Ivan
Ale protože dosažená výška "h" je závislá na kvadrátu rychlosti lomeno 2g (ve vzorcích na klávesnici neumím psát) měla by být dosažená výška dvojnásobná. Myslím si, že vazkost gumy při smršťování je tím podstatným vlivem. Jinak i když u gumáků je mi jasná zásada, že guma natočená na skoro maximum se ten den ji podruhé použít nedá mi nějakou dobu dělal problém, že první start byl vždy nejlepší a další vždy o dost horší než mi došlo, že na srovnávání musím pro každý start použít novou gumičku. Jen tak byly starty srovnatelné.
Čau Ivan
