Novinka ELOT timer
Začátkem března mi přišel email od našeho maďarského kolegy Ákos Patócs, že mám v poště brzo očekávat obálku, v které mi posílá novou verzi výškoměru AMACO a taky novinku – časovač pro ELOT. Ok, proč ne, jak říkáme na Valašsku: “Okoštujem a uvidíme.”
Začnu u novinky na snímku. Jedná se o jednoduchý přístroj, který se nijak nenastavuje a jeho funkce je jediná. Vypne motor po 35s a nepovolí jej znovu zapnout, dokud neodpojíte přístroj od napájení. Funguje spolehlivě, replikaci signálu jsem kontroloval na osciloskopu a na testovaném vzorku není žádný problém. Využití přístroje se nabízí k zamezení podvodných aktivit v kategorii ELOT, nebo i při tréninkových letech, kdy vám tento přístroj nahradí časoměřiče a sám ohlídá správnou dobu chodu motoru. Cena by neměla překročit 10EUR.
V testovacím zapojení je namísto příjímače použit servotester, jako generátor signálu. Na ELOT timeru výstup je namísto regulátoru zapojen osciloskop, který zobrazuje signál který v modelu při ostrém zapojení řídí chování regulátoru a tím následně otáčky motoru. Na videu vidíte na obrazovce šířku signálu odpovídající vypnutému motoru, což je pod 1000μs, následně “naplno zapínám motor” což na servo testeru odpovídá vygenerování signálu o šířce cca 2000μs. Přístroj začne měřit čas a po 35s rozsvítí červenou kontrolu a pošle na ograzovku signál odpovídajíci vypnému motoru. Následně pak mohu na servotesteru generovat libovolný signál, ale na výstupu ELOT timeru je stále signál odpovídající vypnutému motoru.
Akos mi poslal k testování i novou verzi AMACO, což je výškoměr, který vyvinul před kovidem, psal jsem o něm tady Následně ale přišly problémy s nedostatkem procesorů, a tak nebylo možné vyrobit větší sérii. Nová verze má 32bitový procesor a citlivější čidlo tlaku, takže je přesnější na detekovanou výšku. Zároveň si procesor lépe poradí s replikací signálu a jeví se být stabilnější. K měření jsem použil stejné zapojení jako u výše u ELOT timeru a vše bylo OK. Dle Akosových slov je schopný dodat kus za 34EUR. Poštovné do ČR je 7EUR, nebo rychlovky kurýrem za 19EUR.
Vypadá to, že maďarští přátelé přijdou s návrhy na změny pravidel s vyšším zapojením kontrolních mechanizmů do elektro kategorií a určitě bychom měli probrat, jak se k nim postavíme. Já osobně to uvítám. Momentálně pracuji na dokončení češtiny do výškoměru “Calm altimeter”, o kterém jsem psal tady. Manuál už mám přeložený, ještě zapracujeme i přímo na přeložení ovládacího programu v mobilu, takže bude vše komplet i česky. Tady by měla být cena 40EUR. Brzo tak budete mít možnost rozhodnout se, jestli chcete výškoměr úplně jednoduchý, ke kterému nepotřebujete žádný počítač a kabely, ani žádné znalosti, nebo si zvolíte sofistikovanější přístroj, který, pokud máte k dispozici telefon na androidu nabídne snadné ovládání a odečty hodnot přímo na letišti bez nutnosti tahat sebou počítač a kabely jako u Altisu. O “Calm altimetru” budu ještě referovat podrobněji a následně dám dohromady, pokud bude zájem, objednávky.
Pavel Skotnica
BRAVO, přístrojů je dost, tento navíc laciný. Jen nevěřím evropskému výboru, že bude mít snahu něco měnit. Létám historiky 8 let a za tu dobu si nepamatuji, že by došlo k nějaké rozumné změně čehokoliv.
Já se připojuji a přál bych si, aby se to uvedlo do praxe a do pravidel co nejdříve.
Určitě by to vyčistilo řadu, možná někdy i oprávněných pochybností, co se děje s modelem a jeho motorem vysoko a daleko od letiště.
Nic složitého to není a cenově velmi přijatelné.
Navrhoval bych, aby do doby, než se to objeví v pravidlech, aby to bylo jako podmínka, avizovaná předem v propozicích před každou soutěží.