AMACO – výškoměr pro SAM elektrolety
AMACO je zkratka z anglického “Antique Model Altitude Controller”, což volně přeloženo znamená „Výškoměr pro historické modely“. Konečně jsme se tedy dočkali výrobku, který je konstruován přímo pro naše potřeby a pravidla. Jeho autorem je maďarský modelář Ákos Patócs, který se již v minulosti zabýval konstrukcí a vývojem podobných zařízení. Jeho cílem, jak mi sám napsal, nebylo konkurovat ALTISu, který má za sebou několikaletý vývoj zaštítěný týmem profesionálů, ale poskytnout jednoduchý, levný a na obsluhu nenáročný výškoměr pro potřeby soutěží SAM.
AMACO je konstruováno na bázi Arduina a jako senzor výšky zde slouží snímač Bosch Sensortec BMP280. Ten je dostatečně přesný, aby vyhovoval pro naše účely, neboť jeho katalogové údaje od výrobce udávají přesnost +-1metr. Rozsah pracovních teplot je udáván od -40 °C do +85 °C, což by mělo stačit i když někdo v trupu motorem pořádně zatápí. Rozsah výšek je od -500m do +9000m, v podzemí nelítáme a tak vysoko nevidíme. Hmotnost přístroje jsem naměřil 9.9g s displejem a 6.6g bez displeje.
AMACO se nijak neprogramuje ani nenastavuje na počítači. Jeho funkce se pouze přepínají přehozením propojky pinů na tištěném spoji a podle toho, kam propojku umístíme má tyto tři nastavení:
Limit výšky (m) | Limit chodu motoru (s) |
100 | 30 |
200 | 60 |
300 | 90 |
Toto nastavení je vidět na displeji při zapnutí napájení. Časoměřič tedy na soutěži před startem mrkne na displej, nebo na nastavení propojky a je vystaráno. Tento přístroj nikam nezaznamenává žádné letové hodnoty. Jedinou výjimkou je maximální výška dosaženého letu, ta se zobrazuje při dalším spuštění. Není tedy možné si zpětně přehrávat do grafu na počítač průběh letu. Kontrolovat se musí přímo v modelu před nebo bezprostředně po startu vizuálně. Je to jednodušší a pro naše účely dle mého názoru dostačující.
AMACO ani v jedné poloze neumožňuje opětovné zapnutí motoru při probíhajícím letu. Přístroj se vynuluje a připraví k dalšímu letu až po odpojení od napájení. Výškoměr a všechny jeho funkce jsou zachovány i bez displeje, ten se dá odpojit. Displej ani teoreticky, pokud vás nezajímá vypínací výška, nemusíte kupovat. Na tišťáku jsou i dvě LED diody, které základní funkce signalizují. Zelená se rozsvítí při připojení k napájení, červená jakmile je dosažen časový nebo výškový limit a je zastaven motor.
Podrobnější popis funkcí a snímky displeje jsou součástí manuálu, který je zde ke stažení ve formátu PDF. Překlad jsem dělal dle anglické verze, kterou mi Akos poslal a v aktuální verzi firmware se mohou funkce v drobnostech lišit. Pokud to v budoucnu bude u něčeho významného, tak to upravím přímo do manuálu.
Ákos mi poskytl prototyp k otestování. Zařízení jsem proklepl ve své elektrolaboratoři 😊 opravdu důkladně. Připomínky k drobnostem, které jsem měl odstranil autor obratem opravou software. Po hardwarové stránce je vše provedeno velmi profesionálně a čistě. Zkoušky za letu jsem prováděl tak, že jsem AMACO zapojil mezi dva ALTISy, které byly nastaveny pouze jako zaznamenávače hodnot, jejich vypínací funkce byly vypnuty. To jsem nechal na AMACO. Následně jsem pak v grafech na počítači kontroloval při jakých hodnotách AMACO motor vypne. Můžu zodpovědně prohlásit, že přesnost je stejná jako u ALTISu a přístroj naprosto ve všech směrech vyhovuje pro naše účely. Italové a Maďaři tento přístroj už používají.
To, že se AMACO nepřipojuje k počítači je jeho výhoda, zároveň se tím ale komplikuje řešení upgrade v případě, že se například změní pravidla a napevno nastavené limity výšky nebo času budou jiné. V tomto případě je možné provést upgrade přes počítač a speciální zařízení. Není to nic extra složitého, ale přece jenom to trochu té elektrogramotnosti vyžaduje. Akosovi jsem slíbil, že pro naši českomoravskou kotlinu mohu provést tyto úpravy já (bez nároku na honorář), buď když se potkáme na soutěžích, nebo zasláním v obálce. Poštovné do HU a zpět je cca 16 EUR, tak by byl nesmysl to posílat přes hranice.
Cena AMACO je 30 EUR s displejem, nebo 25 EUR bez displeje. Objednat si jej můžete přímo u Ákos Patócs emailem na adresu a.patocs(zavináč)invitel.hu Cena poštovného je 8 EUR, zaplatit je možno převodem na účet nebo PayPalem. Pište anglicky nebo maďarsky.
Pokud chcete něco ušetřit, jsem s Akosem dohodnutý, že pokud udělám hromadnou objednávku, tak zašle požadovaný počet na mou adresu a já vše následně rozešlu v cenách České pošty, nebo předám osobně a zkasíruji Vás v českých korunách. Pokud chcete získat AMACO touto cestou, vyplňte formulář níže, já Vás pak budu kontaktovat s podrobnostmi. S objednávkou počkám, jak dopadnou změny pravidel pro SAM, případně dohodnu s Akosem úpravu AMACO na aktuální pravidla a následně bych domluvil platbu a distribuci.
Ještě malý dovětek, který ani tak nesouvisí se samotným AMACO, jako s jeho využitím. Jsem s Akosem domluvený, že pokud budeme chtít, upraví software tak, aby se dal použít pro kontrolu letu v kategorii ELOT. Tedy bez omezení výšky a motor se vypne po 35s. Pokud bychom chtěli, vyrobí nám i nějakou „light“ verzi hardwaru, kde by nemuselo být osazeno barometrické čidlo a ani displej, a cena by mohla jít dolů. Konečně tedy máme v rukou nástroj, který v kategorii ELOT, případně i jiných elektro, spolehlivě zabrání různým nekalostem, o kterých třeba píše Franta Machač v minulém článku “Co s tím…” a o kterých pořád dokola diskutujeme.
Shodou okolností probíhá nyní na úrovni presidentů SAM diskuse o nových pravidlech a je možno ještě upravit požadavky na změny pravidel, které zasílaly jednotlivé SAMy pro zasedání komitétu, který se měl konat na ME2020. Navrhnu, aby pořadatel soutěže měl možnost požadovat po soutěžících instalaci takového zařízení.
Pavel Skotnica
Předběžná objednávka AMACO
Jeden komentář