Zase NMR
Před nedávnem jsem dal na stránky fotku modelu SPACER, který si postavil Karel Svoboda pro kategorii NMR. Karel mi model svěřil k záletu. Model je stavebně velice jednoduchý motor má K+B Torpedo 35. Tento motor se dá koupit v USA při trošce štěstí i za 50 dolarů.
Teď k záletu. Pozdní odpoledne, pod mrakem vítr asi 3-4m/sec. Pokouším se nastartovat motor a vždy, když sundám žhavení, okamžitě se zastaví vrtule. Po desátém pokusu vyšroubuji svíčku a místo ní dám starou poctivou ruskou bolševickou.
Motor běží na první otočení, lehce doladím do mírného taroku a šup do vzduchu. Jaké bylo překvapení, model stoupá prakticky kolmo k nebi a ač motor nemá maximální otáčky po 18 sekundách vypínám bohatě přes 200 metrů výšky. Vytrimruji výškovku a dosedám přesně s maxem 6 minut. Dotankuji, tentokrát jsem vyladil motor do větších otáček a znova nahoru. Opět jde poslušně kolmo vzhůru a vypínám o poznání výš než první let. Motorový let se vede zcela bez problémů a volný let je doslova pohádka. Spacer letí a letí. Sedám po sedmi minutách. Co víc si přát! V NMR není potřeba vymýšlet ptákoviny, krása je v jednoduchosti.
Tak se třeba na jaře objeví na nebi další podobný jednoduchý model.
Letu zdar
Sláva Štorek
Těm málo z nás, co nevlastní “staré poctivé bolševické žhavící svíčky” :-), vystačí jakákoliv žhavící svíčka “střední/teplá”, třeba OS Max. “Control Line” K&B Torpeda byla zamýšlena jako vysokoobrátková s palivem až 30% nitro, což vedlo přirozeně ke studenější svíčce. Taková svíčka ale často neudrží běh motoru s palivem s nižším obsahem nitro a nižších otáčkách (teplotě) při záběhu. Také jsem musel u nového Toroeda.45 svíčku vyměnit za teplejší.
Správně Míro,
osvěty není nikdy dost. Do studeného motoru teplá svíčka a obráceně. Je jedno, kdo ji vyrobil.
Jak se kluci pozná teplá od studené? Ptám se vážně…Orientaci jsem ztratil přesně v ten moment kdy jí vyndám z originálního obalu a tento následně zahodím 🙂
V zásadě by na svíčce vždy mělo být vyražené číslo mezi 2 až 10 a mělo by platit, že 2 = super teplá a 10 = ultra studená. Ale různí výrobci k tomu přidávají písmena ( třeba “R5” ) a hodnoty čísel/teploty jsou jen relativní v rámci jednoho výrobce asi čísla nejdou srovnávat absolutně mezi různými výrobci. Třeba OS MAX “F” je superstudená pro čtyřdobé atd … Takže je třeba znát výrobce, nebo ho způsob označení musí napovědět a pak je třeba se podívat na tabulku daného výrobce. Jsem v tom spíše začátečník, jiní znají jistě lépe.