Vylehčená překližková žebra – jak na to
Výchozím polotovarem jsou žebra vybroušená v šablonách. Při výrobě šablon volte umístění otvorů pro spojovací dráty tak, aby vycházely do vylehčovacích otvorů.
Jako materiál pro výrobu šablon používám běžný kuprextit pro výrobu plošných spojů. Jedná se o materiál, který se poměrně dobře opracovává a je tvarově stálý.
Pomocí běžné kancelářské lepící tyčinky slepím žebra do bloků. Pro běžnou tloušťku překližky 1 – 1,5 mm lepím žebra vždy po čtyřech kusech (pokud máte pevnou ruku při řezání lupenkovou pilkou, může jich být klidně i více).
Tyčinkou není nutné potřít celou styčnou plochu, stačí nanést v místech děr po spojovacích drátech.
Na běžné domácí multifunkční tiskárně si vyrobím kopie žeber, vystřihnu a pomocí tyčinky, tentokráte po celé ploše, přilepím. V tomto bodě je možné obrysy vylehčovacích otvorů nakreslit tužkou od ruky nebo pomocí šablony z papíru.
Nebojte se, že papír z žebra na závěr neodstraníte. Lepící tyčinka je vodou ředitelná a běžný kancelářský papír velmi dobře saje vlhkost. Stačí opravdu velmi mírné navlhčení povrchu papíru, aby lepidlo povolilo a pak lze papír lehce seškrábnout třeba jen nehtem.
Lehce slepená žebra (tak, aby se od sebe snadno oddělila) je potřeba k sobě pevně zafixovat. K tomu používám běžnou průhlednou lepící pásku. Pásku rozvinu v délce o něco větší, než je délka žeber, bloček položím na lepivou stranu pásky. Následně odvinu další kus pásky a přehnu pásku přes horní stranu bločku.
Po přehnutí a přitlačení ještě tahem mezi prsty kolem bloku žeber přitlačím pásku tak, aby co nejtěsněji obepínala celý blok. Výsledek se podobá vakuově baleným potravinám.
Následuje běžný postup. Vyvrtání děr, nasazení lupenkové pilky a vyřezání otvorů.
Následující radu jsem vyčetl ze starého časopisu Modelář z padesátých let: Pokud v průběhu řezání průběžně zaříznete listem pilky do kostky mýdla, řezání bude plynulejší a list vydrží o mnoho déle.
Výhodou lepící pásky je, že při řezání se řez na spodní straně nemá tendenci třepit, přesněji třepí se podstatně méně. Po vyřezání vylehčovacích otvorů následuje opracování jehlovými pilníky.
Rozebrání bločku je jednoduché. Pomocí ostrých nůžek, např. manikůrních lze tahem pásku okolo bloku proříznout. Při strhávání pásky se obvykle strhne i část papíru. Jeho zbytky lze snadno odstranit velmi lehkým navlhčením viz výše.Jednotlivá žebra lze pak od sebe velmi snadno oddělit pomocí žiletky.
Ještě jednu radu na závěr. Vyřezával jsem žebra z překližky, která pravděpodobně v důsledku skladování ve vlhku měla vyšší vnitřní pnutí. Po vyřezání žeber došlo k jejich mírnému prohnutí. Vše napravila rovná deska, žebra vložená mezi novinový papír a žehlička.
Snad vás tento postup inspiruje.
Adam Jakeš
Křídla historických modelů z tuzemských materiálů používají obvykle vylehčovaná žebra z letecké překližky. Jejich výroba je poměrně časově náročná. Při stavbě křídla tuzemského větroně jsem přemýšlel nad postupem, jak je vyrobit co nejrychleji a za pomoci běžně dostupných prosatředků. Následujícím postupem jsem vyrobil již několik sad žeber. Pokud máte lepší postup, zkuste se s ním o něj podělit.