Diskuzní fórum

pro možnost vkládat nové příspěvky a témata.

Openscale 2011

Sharku,

jak jsem se doslechnul, karavana z Odolene Vody do Brna nedorazila, ani nebyla ze zdravotních důvodů vypravena, tedy alespoň zprostředkovaně z letošní Openscale.

Den 1.:
Příšerně pršelo. Mirek Vaněk shrnul aktuální podmínky v Medlánkách asi takto:
[list:42c72f224b]
- v hospodě U křivé vrtule není narváno 😆
- nikde se necamrají děti, matky s kočárkama, cyklisti a psi 😆
- neprobíhá letecký provoz 😆
- prší 😥
[/list:u:42c72f224b]
Předpověďi počasí byly na dnešní den nad Brnem "velmi variabilní". Optimisté se z domu vybavili krémem na opalování (já), pesimisté vaťákem a pláštěnkou. Pesimisté bohužel měli pravdu a tak se po střízlivé poradě (čímž nenarážím na místo konání - hospoda U křivé vrtule) odsunulo létání až na neděli (na zítřek). O to více bylo času na bodování maket.

Tak tedy aspoň pár foteček:

Izraelský koutek:
[img:42c72f224b]http://tester74.sweb.cz/P1090300.JPG[/img:42c72f224b]

Warbirds prostě lákají:
[img:42c72f224b]http://tester74.sweb.cz/P1090301.JPG[/img:42c72f224b]

Jury byla při bodování zcela nekompromisní - přísné pohledy hovoří za vše :):
[img:42c72f224b]http://tester74.sweb.cz/P1090302.JPG[/img:42c72f224b]

"Chci se zeptat, co je to tady všude za ptáky?":
[img:42c72f224b]http://tester74.sweb.cz/P1090303.JPG[/img:42c72f224b]

"Kachny...":
[img:42c72f224b]http://tester74.sweb.cz/P1090304.JPG[/img:42c72f224b]

"Kachny...":
[img:42c72f224b]http://tester74.sweb.cz/P1090305.JPG[/img:42c72f224b]

"Kachny...":
[img:42c72f224b]http://tester74.sweb.cz/P1090308.JPG[/img:42c72f224b]

Bodovači měli v party stanu U křivé vrtule spoustu času důkladně ohodnotit výtvory soutěžících (a i dostatek světla)...:
[img:42c72f224b]http://tester74.sweb.cz/P1090306.JPG[/img:42c72f224b]

...nicméně nejpřísnější oko mají vždy soupeři:
[img:42c72f224b]http://tester74.sweb.cz/P1090313.JPG[/img:42c72f224b]

Volný čas byl věnován výměně zkušeností:
[img:42c72f224b]http://tester74.sweb.cz/P1090310.JPG[/img:42c72f224b]

Tonda Křižka "sušil" velmi pěknou BV-min-ku v autě:
[img:42c72f224b]http://tester74.sweb.cz/P1090315.JPG[/img:42c72f224b]

Pěkný.
Zatímco v Brně-jak jsem předpokládal-pršelo, u nás v Evropě bylo hezky, krásný jasný slunný den s občasným mráčkem.
Varianta mého ranního příjezdu na Medlánky by sice byla možná, ale už to nechám tak. Alespoň jsem dnes uklidil ten největší binec, co se mi nashromáždil za poslední půlrok a připravil výřezy na několik vrtulí.
Téměř jsem dokončil klidový old speciál, plánovaný jako trumf na letošní Openscale, no holt si zalítá jinde, no.
Snad se pomalu dostanu k dokončení několika rozpracovaných modelů, abych při tom zároveň začal pracovat na Thermaleerech, nakonec jsem se rozhodl pro dva kousky s 36" křídlem, jeden s geodetickými žebry, druhý s rovnými. No a pak musím naplánovat další stavby, abych udržoval tradiční množství cca dvaceti rozestavěných a 55 plánovaných modelů.

Jo a ty motoráky máš pěkný, Emile!

Tak s příšerným zpožděním den druhý.

V neděli v sedm hodin ráno se v okolí Brna po celodenním sobotním dešti převalovala mlha. Bylo ale jasné, že dlouho nevydrží, v osm hodin nebylo po mlze ani památky a začlo pravé letní počasí. Na řadu přišel i můj opalovací krém (byť jen částečně, loupu se stejně).

Zrána foukal vítr šikmo přes medlánecké letiště, od západu. Aktivní zemědělec, kterému patří tamní plantáž, ani letos nezklamal a opět - jako loni, předloni, předpředloni - zasel kukuřici. Po tomto několikaletém hospodaření má "ornice" pouze dva stavy konzistence. Prach to ale po sobotních deštích nebyl. Ani té kukuřici se z toho sajrajtu nechtělo růst. Nicméně jistou inovaci letos ten Mičurin provedl. Na okraji pole zasel pás řepky. Průchod ještě mokrou řepkou zajistil dostatečné provlhčení kalhot, aby následně zemědělcovo políčko mohlo po takto navlhčeném podkladu velmi rychle nastoupat až do výše stehen (no zaliskaní jsme byli až hrůza). Normálně bych tuto epizodku přeskočil, ale po skončení soutěže to mělo jaksi další pokračování (viz finále).

Byť to vypadalo, že plachtaři si dají pokoj, nedali a tak jsme museli po odlétání cca 2 kol stěhovat místo startu blíže řepce, takže si blatíčka užili i maketáři, kterým to tak moc daleko nelétá.

Neboť se celá soutěž létala až v neděli, nebylo moc času sledovat průběh soutěže, takže jsem nefotil a jen útržkovitě:

Dušan Garba zápolil se svým Migem (dvacetina), pořád ho nějak přikrucoval a Mig na oplátku jankovatěl. Ukázal jsem mu svou několikrát zmoklou Letnou, na které už není žádná plocha rovná a přesto dala tři krásná maxima s komentářem, že ty éra asi mají víc inteligence a sami se zkroutí, jak potřebují. Myšlenku potvrdil i Tonda Křižka, který čím víc se snažil srovnat vrtuli na výškovce svého Kosa, tím blbějc mu to lítalo.

Tondův Wildcat předváděl nádherné lety, bohužel to éro bude nějaký trémista, při ostrých startech se držel při zemi.

Mirek Vaněk stihnul dekomponovat v důsledku technické závady natáčedla vrtuli na Kosovi na několik třísek, po jejich dohledání ji slepil jako puzzle a Kos se mu odměnil třemi krásnými lety.

Redukovanou Vlastíkovu letku jsem lítat neviděl, věnoval jsem se svému Schmidtbergovi. Vítr měl dle předpovědi k polednímu ustávat a tak jsem nejřív odlétal Letnou, tu mám vyzkoušenou i v silnějším větru.

Schmidtberg zalétl perfektně, dvakrát jsem sedal z hodně velké výšky na deter (stříhal jsem ho tak na tři, čtyři minuty), jednou těsně před kopnutím (vlivem turbulence nad místem startu moc nenastoupal), no pokaždé jsem sedal rozumně na přilehlém poli. Při třetím letu došlo k drobné havárii, sice jsem sednul krásně na tři body na deter do pole, jenže za malý horizont. Na poli naneštěstí operovalo hejno holubů, kteří vyzobávali semena ze starých klasů. Než jsem stihnul dojít k éru, které stálo na holém poli v závětří dolíku, přibylo mi na trupu několik děr. Sice jsem ty ptáky klovat neviděl, ale v širokém okolí nebylo nic jiného, co by díry mohlo udělat (díry byly zvenku dovnitř).

Do finále jsem vzal Schmidtberga (výsledovka má drobnou chybku). Startovali jsme z rozhraní letištní dráhy a přilehlé vysoké trávy. Směr větru se lehce změnil, foukalo přímo na hangáry. Vidina lezení po střechách se mi vůbec nelíbila a tak jsem nedával o moc delší deter.

Při odpočítávání, asi sekundu před vypuštěním mě ovanul teplý vzduch od vysoké trávy. Prasácky jsem se otočil a házel éro po větru tak, aby pravou zatáčku kroužilo nad právě utrženou bublinou. Lubomír hodil Disperáta kolmo k větru taky nad tu vysokou trávu. Strmost stoupání jasně indikovala, že v té bublině jsme. Vlastík s Mirkem točili první zatáčky nad krátce střiženou dráhou, moc se jim stoupat nechtělo, teprve až přeletěli dráhu a zakroužili nad polem, šli nahoru. Přímo nad námi kroužili plachtaři a naše old-timery stoupaly tak, že chvílemi nebylo poznat co je větroň a co je oldtimer. Lehká éra se ve stoupáku vystředila, Schmidtberg ho předčasně opustil, nicméně sedal z velmi solidní výšky na deter do remízku na úrovni hangáru. Vlastík své éro už jen tušil, Lubomír ho neviděl, Mirkovi přistálo úplně někde jinde, než si myslel.

Lubomírovi našel náhodou Disperáta Vlastík, Mirkovi ho našli nějací kluci pod úpatím Palačáku. Vlastík pouze identifikoval oblast se zahrádkami, kde jeho Felix mohl přistát. Po vyhlášení výsledků jsme šli hledat, tým doplnil můj synovec.

Bylo opravdu krásný letní den, a tak se po zahrádkách a lukách vyvalovaly roštěnky, mezi nimi pobíhali spocení, zablácení úchylové, jeden z nich (Vlastík) vytáhl ke kontrole terénu i triedr. Na vlastní kůži jsem si ověřil náš vzhled, když jsem navštívil jednu zahrádku s placatící se na lehátku: Slušné oslovení, její zděšený výraz a ten vazoun mi dovolil průzkum jejich zahrádky jen za předpokladu, že mi bude stát za zády. Případnou zprávu z černé kroniky, že na medlánecké zahrádky provedli o víkendu nájezd úchylové tak jednoznačně a rozhodně dementuji 😆 .

No v neděli jsem moc nefotil, vlastně jen vyhlášení výsledků, takže aspoň to:
Poháry sponzoroval Mirek Vaněk, Honzík Sekera přebírá vítězný pohár v old-timerech juniorů:
[img:cde99a1822]http://tester74.sweb.cz/P1090323.JPG[/img:cde99a1822]

Vítězové si mohli vybrat některou z hand-made stavebnic vyrobených LK a i nějaké to balsové prkénko od Vlastíka Šimka:
[img:cde99a1822]http://tester74.sweb.cz/P1090325.JPG[/img:cde99a1822]

(Tohle si neodpustím 😆 ) Křižkovic trpaslík opět tatínkovi předvedl, jak se stavějí a létají minimakety - tentokrát druhé místo:
[img:cde99a1822]http://tester74.sweb.cz/P1090330.JPG[/img:cde99a1822]

No a výsledkové listiny jsou tady:
Junioři:
[url]http://tester74.sweb.cz/vysledovka_jun.JPG[/url]
Senioři:
[url]http://tester74.sweb.cz/vysledovka_sen.JPG[/url]
BV-min-ky:
[url]http://tester74.sweb.cz/vysledovka_min.JPG[/url]

PS.: Kdyby našinec dorazil na Openscale, dostal by v sobotu buchty od paní Vlastíkové Šimkové, kterých měl Vlastík celou bednu, a v neděli k rannímu kafíčku jednu epesní bábovičku s oříšky a čokoládou od Emilovo přítelkyně.

Emile,
dík za Tvoji snahu a píli,se kterou jsi zpracoval letošní soutěž.

Jen Tě trochu poopravím.Poháry sponzorovala obec Medlánky,proto je také předávala paní starostka. Mirek to "jen" vymyslel ,domluvil, obědnal, dovezl, no skrátka a jednoduše zařídil.
Za coš mu patří velký dík.
Stejně jako všem organizátorúm.

Mělnická minutka bude ! Protože o letiště jsme už asi definitivně přišli tak bud na náhradní louce. Dostanete se na ni snadno. Z Mělníka směrem na Českou Lípu, asi 200m za cedulí Mělník odbočíte doprava. Vyjedete na kopeček, kousek po rovině a před lesem zahybá hlavní silnice doprava na Chloumek. Pojedete ale rovně asi 2 km směrem na Strážnici a když vyjedete nahoru tak vlevo uvidíte velkou louku, na konci louky je myslivecký posed. Na této louce budeme MINUTKA. Já tam chodím už roky zalétávat gumáky.
Ahoj Ivan

Mělnická minutka opravdu bude , jen místo se změnilo. Budeme létat na našem novém modelářském letišti.Je to na Blatech, kousek za elektrorozvodnou o psího hřbitova. Z Mělníka je to směrem na Kokořín. Po přejetí trati pojedete asi půl kilometru, pak u zrcadla odbočíte vpravo, asi po 200m odbočíte vlevo mezi domky a zahrádky. Okolo rozvodny, sluneční elektrárny asi 1 kilometr polní cestou a po levé straně je posekaná louka. To je ono. Těším se že se snad někdo ukáže.
Šebánek Mělník

Ahoj Ivane,

já se na 99% neukážu, což mě mrzí.

Jinak škoda, žes nebyl v Hořicích, ideální počasí na zalétávání, zkusím něco napsat.