Diskuzní fórum

Please to create posts and topics.

Jak dál se čtyřstovkami?

Dobrý den
Nerad se pouštím do těchto diskuzí, ale nedá mi to abych neupozornil na problém který vzniká v kategorii 400. Ten problém je ten, že motory SPEED 400/6 se zánikem fi. Graupner vymizely z pultů obchodů a velkoskladů. Nenajdete je ani v žádném katlogu světových firem na příští rok. Co dál? Jistě má někdo v šuplíku dva, tři motory, ale když se létá intenzívně se dvěma modely tak je to jeden rok. Co potom? Nepomůže ani repas v podobě přeleštění komutátoru a vyškrabání mezer. Prostě potom odejdou kartáče. Pokud tato situace bude trvat dva roky, můžeme směle prohlásit "bylo - nebylo".
Jistě má každý vlastní názor na to jak dál. Můj návrh je ten aby byly povoleny motory i jiných výrobců řady 400. Podmínka je stejnosměrný motor řady 400/6V, stejný průměr a délka motoru jako má SPEED 400. Zabývám se eletrikou téměř od její využití v modelu. Podle mých a zkušeností jiných se s výkonem těchto motorů moc dělat nedá, pokud neměníte magnety a vinutí rotoru. Popřípadě rotor celý. To už je ale úplně jiný motor který pravidla jasně zakazují. Jistě jsou odchylky které lze naměřit u jednotlivých výrobců. To už bude, ale na každém jedinci jestli je dokáže využít. Vím, je to kategorie kde měli všichni stejné podmínky. Jak ale dál aby tato kategorie nezanikla a nebo se z ní nestala taková "formule hrůzy" jako ze stříďáků?
Ahoj F

machu,

pro pořádek znění pravidel:

[quote:e7f6fe31eb]Elektromotor : komutátorový („stejnosměrný“)
s permanentními magnety velikosti řady SPEED
400/6V. Elektromotor musí být pouze pouze
v sériovém provedení, bez úprav a kuličkových
ložisek.[/quote:e7f6fe31eb]

Nejsa elektroletec, nestačilo by jen případně škrtnout slovo SPEED? Kompatibilní motory s Graupnerem vyrábí i třeba tuzemský Mega motors, jen těžko říct, jak moc je to "kompatibilní".

Dobrý den
Nechci to rozpitvávat, ale v Evropských pravidlech pro rok 2014 - 2015 se vyloženě mluví. Cituji "motor Graupner SPEED 400/6V". Tady je ten největší problém. F

Pro čtyřstovky, jednoznačně se domluvit pro republiku na SPEED 400. Jistě tento problém se bude řešit i brzy pro Evropu. Navrhnout tento motor i do nových pravidel pro Evropu, snad by to mohlo projít, jinak nevím, kdo pdobný motor ve světě vyrábí.

s pozdravem Honza

[quote:916d3b9752="honza1"]Pro čtyřstovky, jednoznačně se domluvit pro republiku na SPEED 400. Jistě tento problém se bude řešit i brzy pro Evropu. Navrhnout tento motor i do nových pravidel pro Evropu, snad by to mohlo projít, jinak nevím, kdo pdobný motor ve světě vyrábí.

s pozdravem Honza[/quote:916d3b9752]
Nemyslel jsi náhodou MIG 400?

[quote:2155d47e08="Jonas"][quote:2155d47e08="honza1"]Pro čtyřstovky, jednoznačně se domluvit pro republiku na SPEED 400. Jistě tento problém se bude řešit i brzy pro Evropu. Navrhnout tento motor i do nových pravidel pro Evropu, snad by to mohlo projít, jinak nevím, kdo pdobný motor ve světě vyrábí.

s pozdravem Honza[/quote:2155d47e08]
Nemyslel jsi náhodou MIG 400?[/quote:2155d47e08] Ano myslel díky za upozornění. H.

[quote:e4309bbae0="honza1"]..., jinak nevím, kdo podobný motor ve světě vyrábí....[/quote:e4309bbae0]
Elektriky sice nelítám, ale všimnul jsem si dnes "u nás" v obchodě nějaké novinky:
http://www.rcmarket.cz/index.php?fulltext=SPEED+400&button=%C2%A0&io=online&type=search