Návrh pravidel RETRO-PM
Vzhledem k diskuzi nad návrhem nových pravidel pro rok 2025 bych tímto chtěl zveřejnit to co nám z této plodné debaty vzešlo. Pokud má někdo ještě nějakou připomínku k jednoznačnosti znění nebo jsme něco opomněli, napište prosím svůj postřeh do diskuse pod článkem. Přikládám také návrh pravidel korespondenční soutěže. Pokud se tedy pro příští ročník najdou zájemci ochotní soutěžit. Momentálně snad nehrozí, že by nás při nějaké pandemii někdo zavíral „pod trestem“ doma. Ale za mě spočívá smysl korespondenční soutěže v tom, že máme důvod jít si zalétat.
Mirek Částka
Retrovětroně s pomocným motorem 2025
(RETRO-PM)
Pravidla:
- Maximální rozpětí modelu do 144inch, 3660 mm.
- Dodržet původní stavební technologie. Jako potahový materiál může být použit vlies.
- Předlohou modelu musí být kluzák původně řízený rádiem. V případě řízení jen směrovkou, je povoleno přidat výškové kormidlo. Jinak je povoleno ovládat všechny funkce jako u původního modelu. Nelze tedy vybavit rádiovým řízením původně volný model.
- Umístění motoru není nařízeno. Není třeba je dokládat. Motor může být umístěn dle volby soutěžícího. Motor může být spalovací nebo elektrický libovolného typu. Počet článků u elektrického motoru a množství paliva u spalovacího motoru nejsou omezeny.
- Každý model, musí mít nainstalovaný víceúčelový výškoměr, který je nastaven pro zastavení běhu motoru po dosažení 30 sekund letu, nebo po dosažení 100 m výšky. Rozhoduje, kterou z těchto veličin model dosáhne dříve. Opětovné spuštění motoru, nastartování motoru není možné. V případě použití spalovacího motoru je výška 120m a čas motorového letu změří časoměřič.
- Je zakázáno měnit měřítko.
- Stavitel musí doložit rok vzniku modelu. Plánkem, časopisem, datovanými fotografiemi a podobně. Přípustné jsou všechny kluzáky do roku 1980 včetně.
- Soutěžící může létat s více modely. V případě umístění na stupních vítězů, může jeden soutěžící získat pouze jednu pozici a to tu nejlepší dosaženou. Zvýšením počtu modelů tedy nedojde k tomu, že jeden soutěžící obsadí např. 1.2. i 3. místo Počet použitých modelů na jednoho soutěžícího může v propozicích omezit pořadatel soutěže.
- Létá se na 4 kola. Maximum je 480 sekund a nejhorší let ze čtyř se škrtá. V případě shody nalétaného času se létá rozlet bez omezení doby letu.
Dále je tu doplněk v podobě pravidel pro Celoroční korespondenční soutěž.
Pravidla korespondenční soutěže
Retrovětroně s pomocným motorem 2025
(RETRO-PM)
1.Celoroční korespondenční soutěže se lze zúčastnit s modelem dle stavebních a soutěžních pravidel „Retrovětroně s pomocným motorem „zveřejněných na stránkách SAM78 v sekci soutěžní pravidla (odkaz: https://sam78.cz/souteznipravidla/)
2.Soutěž probíhá po celý rok, v každém kalendářním měsíci lze odlétat jedno kolo, tzn 4 soutěžní starty pro jeden model. Maximum je 480 sekund. Pro korespondenční soutěžení se žádný start neškrtá, počítají se všechny čtyři a rozlet se nelétá.
3.Soutěžící může použít nejvýše tři modely, do dílčího i celkového pořadí se započítá výsledek každého modelu. V celkovém vyhodnocení podle bodů i podle nalétaného času se tedy vyhodnotí pořadí modelů, i když by s nimi létal stejný soutěžící. Lze tedy dosáhnout toho, že jeden soutěžící obsadí všechny medailové pozice, pokud bude úspěšný se třemi modely.
4.Soutěžit lze ve skupinách i samostatně, výsledky spolu s krátkou fotodokumentací a komentářem je třeba poslat emailem na adresu miroslav.castka@gmail.com nejpozději do tří dnů od konce měsíce ve kterém bylo kolo odlétáno. Zpráva musí být nadepsána RETRO-PM jinak nemusí být výsledky započítány
Pokud v průběhu roku dojde ke změně emailové adresy, budou soutěžící informováni na stránkách SAM78.cz
5.Započítávají se všechna odlétaná kola, vyhodnocení proběhne podle dvou kritérií:
-a…body získané na základě umístění v jednotlivých kolech (Vítěz získává takový počet bodů jako bylo aktivních soutěžících v aktuálním kole a další v pořadí si připisují vždy o jeden bod méně )
-b…celkový dosažený čas (sečtou se všechny dosažené časy v jednotlivých kolech)
6.Soutěžíme v duchu fair-play. Proto je povoleno samoměření např. pomocí vysílače.
- Je povoleno startovat z plochy do 500 m nadmořské výšky. Toto pravidlo slouží k omezení létání na svahu ne naopak. Tvar plochy , sklon a převýšení však vzhledem k velmi složité verifikaci není stanoven.
- Pokud bude v daném měsíci v rámci soutěží SAM vyhlášena kategorie Retrovětroň s pomocným motorem, lze dosažený výsledek použít i do celoroční soutěže ale soutěžící musí tuto skutečnost taktéž písemně oznámit na výše uvedenou emailovou adresu do stanoveného termínu.
Opravdu je těžké napsat pravidla , aby se nevyskytly nějaké sporné momenty. Orientační nadmořská výška je tam uvedena proto , aby se nelétalo vyloženě v horách na svahu. Pokud létáte na nějakém vyvýšeném letišti pod kterým není obrovské převýšení tak to není nic proti ničemu. Pokud budeme tolerovat uhlíkové trubky , ztratí to smysl létání pod hlavičkou SAM78 … Je to kategorie pro RADOST !!! Prosím Vás všechny o rozumný přístup. Budeme létat třetí ročník , všichni se známe a myslím , že je fajn létat i korespondenčně. Snažte se volit konstrukce , které odpovídají tomu duchu počátku létání z RC modely. Pokud chcete tyto věci prodiskutovat , neposílejte mi soukromý email ale dejte to do diskuze pod článek ať to vidí i ostatní.
tento návrh byl zveřejněn a dán k diskuzi na schůzi SAM78 a nikdo z přítomných neměl připomínky.
Jinak je tohle současně i má odpověď na dotaz Václava Kalhouse k možnosti létání na letištích Polička , které má nadmořskou výšku 603m nebo Chotěboř kde je nadmořská výška 593m. A dále na možnost nahrazení laminátové trubky trubkou uhlíkovou.
Je to můj názor. Ale nechtěl bych , aby se soutěžení pro radost zvrhlo v něco nepříjemného a vyvolávajícího spory. Opravdu je to zatím jedna z nejpohodovějších soutěžních kategorií a nerad bych to pokazil strašlivě rigorózními pravidly. Apeluji na Vaši soudnost a smysl pro fair-play. Mirek Částka
Ahoj,
přidávám se k Mírovi. Přivedli jsme na Svět dobrou myšlenku a i za ten krátký čas vidím, že je životaschopná. V Litomyšli na závodech zcela jednoznačně nejvíc obsazovaná. Krásu vidím v jednoduchosti a to, že to jsou modely našeho mládí. Opravdu jsou mezi nimi už i modely s laminátovými trubkami. Pokud někdo ví, kde se stále dají pořídit, asi by to kdekomu pomohlo. Na druhou stranu létám Ultra Fly, Mosquito, Paragon, Thermal Hopper, Shuttle, Lars a možná jsem na něco zapomněl a v žádném není ani kousek laminátu natož uhlíku a moc si to užívám. Budu se opakovat Paragon je jednoduchý a létá báječně. Výškoměry mohu nabídnout, kamarádům za 1200,-.
Ahoj Sláva
Ahoj.
Našel jsem si model Esprit z roku 1971. Jediná jeho vada je ,že má sklolaminátovou trubku. V té době se to již používalo. Ahoj Vašek
Esprit nebo Grand Esprit? Nedávno jsem byl v Litomyšli v rybářských potřebách a tam nějaké laminátové trubky ještě měli. Kdyby GE, tak bych si stočil trubku z čehokoliv a olaminoval. To už je pořádná róra.