Mistrovství Evropy RC Modelů SAM 2018 Maďarsko
Začátkem tohoto článku bych chtěl poděkovat všem, co přijeli a reprezentovali Českou Republiku. Speciálně bych poděkoval Zdeňkovi Sýkorovi, který přijel karavanem s Žatčanskou partou a přibral i Miru Dvořáčka s Pavlem Bártou a tím vytvořili zázemí pro Českou partu. Nejen Česká parta využila zázemí při večerním posezení, doprovázené hudebním vystoupením, Zdeněk Sýkora kytara a zpěv, Pavel Bárta příčná flétna a zásobou točeného piva. Soudržnost Českého týmu po celou dobu mistrovství byla výborná napříč všemi kluby. Všem moc děkuji.
Mistrovství Evropy „dále jen ME“ se konalo na letišti Jakabszállás s perfektním zázemím, které jsme někteří již znali z ME 2013. Samotné ME bylo zahájeno již v neděli odpoledne slavnostním nástupem a vystoupením dechového orchestru. Poprvé se ME zúčastnili kolegové z Polska. Poté následovala modelářská show. V 19 hodin jsme měli zasedání Euro komitétu. Prezident Roberto Grassi měl připravený program jednání. Začali jsme jednáním, co bude s potenciálně novými kategoriemi, které se mohou stát oficiální až v roce 2020. Classic Texaco a Elektro větroň, protože kategorii je už teď dost. Roberto mluvil o možném sloučení kategorii OTMR-AB a OTMR-C, NMR a NMR 2,5, ale já si myslím, že by to nebylo dobré. Právě rozdělením těchto kategorii došlo k jejich oživení a k velké oblibě v naši zemi, což je vidět z výsledkových listin těchto kategorii. Na to navazovaly další body jednání. Připravit změny pravidel do dalšího zasedání Euro komitétu, aby byl delší čas na zpracování jednotlivých návrhů pro rok 2020. Roberto nastínil své záměry, jak si je představuje. Zjednodušit pravidla, vytvořit metodu pro kontrolu modelů. K tomu by měli jednotlivé země vytvořit katalog svých konstrukcí modelů. Jak se naloží s měřítkem modelů, v kterých kategoriích bude měřítko 1:1 a v kterých bude možná změna měřítka. Přinést do našeho soutěžení více gentlemanství, dělejme naše setkání více společenské a více osobní zodpovědnosti za své modely ve smyslu stavby modelu. Žádné konkrétní závěry s tohoto zasedání nepadly, protože je vše navázáno na pravidla, která nám platí do roku 2020. Pořádání ME pro rok 2021 se ujalo Slovensko.
První den ME byl zahájen kategoriemi OTVR, OTMR-AB a Classic Texaco. Počasí nám bylo nakloněno, nebe plné kumulů a vítr v 3 – 6 m/s. Co bychom si mohli více přát. Kategorie větroňů se létala na kola, což komplikuje létání v jiných kategoriích. Někteří z nás si to vyzkoušeli na vlastní kůži. Dovolte mi jen malé odbočení. Dříve se na ME létaly větroně jen ve vymezeném čase, kdy se jiné kategorie nelétaly, a myslím si, že to bylo ku prospěchu této kategorie. Teď si musí soutěžící vybrat, co chce létat nebo kterou kategorii bude preferovat. Já proto jsem kategorii větroňů nelétal, ač ji mám velice rád. Ve větroních se do rozletu dostali čtyři soutěžící a v rozletu si nejlépe vedl Rover Mersecchi, druhý Marián Koza, k velké radosti Slovenských kolegů a třetí domácí Berkó György. U nás velice oblíbená kategorie OTMR-AB. Stala se Českou kořistí, jediný kdo se mezi nás vklínil, byl Roberto Grassi z Italie na šestém místě. Nejlépe se zdařilo Mirkovi Dvořáčkovi s modelem JU-2, druhý byl Petr Hrubý a třetí Sláva Štorek s modely Pelikán. Na kategorii Classic Texaco jsem se velice těšil, protože mě velice zajímá a chtěl bych ji létat. Očekával jsem dlouhé lety, protože se létá bez omezení maxima. Tato kategorie se stala trofejí Italů. Nejdelší let předvedl Luigi Sola v trvání 16 minut 44 sekud, druhý Gianati Walther a třetí skončil devadesátiletý Luigi Binelli. Z českých soutěžících se nejlépe vedlo Petrovi Knobovi, který skončil na pátém místě.
Druhý den se létaly kategorie ElectroRubber, SPEED 400, NMR 2,5. Počasí bylo ještě lepší než předešlý den, vítr 1 – 3 m/s, nebe plné kumulů a výšková oblačnost naznačující změnu. Kategorie Elektrogumáků dokázala, že počasí bylo naprosto luxusní, protože z 33 soutěžících pouze 3 neměli ani jednoho maximum. V této kategorii se do rozlétávání postoupilo 19 soutěžících, 16 z nich startovalo. Ani tady česká stopa se neztratila. Startovalo 20 modelů české konstrukce a 5 našich se dostalo do rozletu. Nejúspěšnější byl jediný Francouzský soutěžící na tomto ME Wicker Alfred, druhý Petr Svoboda a třetí Pavel Bárta. Myslím si, že by tato kategorie potřebovala úpravu pravidel ve smyslu snížení doby motorového letu. Poslední úprava, která zvýšila plošné zatížení modelu nemněla moc velký význam. V kategorii čtyřstovek také bylo požehnaně maxim, ale do rozletu postoupili jenom dva soutěžící a potěšující bylo, že jeden z nich je náš. V rozletu byl úspěšnější Italský soutěžící Attilio Piccioli, druhý náš Josef Hejsek, třetí sympaťák Lorenzo Boccia z Itálie. NMR 2,5 jsme měli pět soutěžících s šesti modely. Nejlépe z našich se umístil Mirek Dvořáček, chybělo mu v jednom letu 32 sekund do maxima, aby postoupil do rozletu. S rozletem se nejlépe vypořádal Cataluňan (Španěl) Jose Manuel Rojo Ara, druhý Francesco Posa a třetí jediný zástupce Německa na tomto ME Stefan Grilz. Po vyhlášení výsledků a ocenění soutěžících svolal ředitel soutěže Török László zástupce jednotlivých zemí k poradě. Jednalo se o situaci s počasím na následující dva dny, s předpovědí silného větru a deště. Navrženo bylo snížit počet startů ze čtyř na dva. Dvě maxima znamenaly postup do rozletu a létat všechny zbývající kategorie. Rozlétání a vyhlášení výsledků bude ve čtvrtek. Jednomyslně byl tento návrh schválen.
Po probuzení do třetího dne ME nás přivítala zatažená obloha a silný vítr s výškou oblačnosti cca 300m, prozatím bez deště. Před zahájením létání udělali pořadatelé zkušební start a výška oblačnosti byla jen 250m. Pro kategorie, které se mají ještě létat, to nebyla dobrá zpráva, ale po zahájení létání odstartovali první odvážlivci a ukázali, že to jde. I termika byla, akorát bylo důležité se udržet proti větru a neodcouvat. Létání se rozběhlo na plné obrátky. Já jsem měl létat ještě dvě kategorie NMR a ½ A Texaco. Vzal jsem si model do kategorie NMR, je to větší model tak uvidím. Odstartoval jsem, vypínám motor a přecházím do klouzání a trochu ztrácím. Pochvíli nalézám nulku a model letí i proti větru, tak trochu přitahuji. Model zpomaluje a stoupá. Daří se mi udržet ve stoupání, jen pár minut, ale stačilo to, abych ulétl maximum. Druhým letem se daří maximum zopakovat. Jsem v rozletu „paráda“. Jít létat s modely kategorie ½ A Texaco s modelem vážící necelého půl kila jsem neměl odvahu. Ve 13 hodin létání ukončuje déšť.
Poslední den nás čeká dolétání zbývajících startů. Létání začínáme zataženou oblohou a podstatně slabším větrem 2 – 4 m/s. S předpokladem na vyjasnění, které se začalo po jedenácté hodině vyplňovat, až po nesnesitelné vedro doplněné velkou vzdušnou vlhkostí. Jdu létat“ koxíky „tak nezýváme modely kategorie ½ A Texaco. Mám dva modely a jsem rád, že se počasí umoudřilo. Odlétal jsem první model, časy nic moc. Beru druhý, který je lepší. Jenže v tom natěšení vypouštím model, aniž bych zapnul vypínač v modelu. Nadávám si, ale co už. Model naštěstí není daleko, ale končí v třímetrovém rákosu. Pokusil jsem se model hledat, brodil jsem se rákosem a vysokou trávou, kterou doplňovala vrstva vody. Jakýsi hmyz mě kouše, narážím na hnízdo vos. Naštěstí si mě nevšímali. No prostě hrůza. Model nenacházím, tak se vracím na letiště, kde zjišťuji, že jsme v rozletu NMR pouze dva. Zjišťuji situaci, jak jsou na tom ostatní. Petr Svoboda suveréně vyhrává v kategorii OTMR-C. Sláva Štorek v rozletu kategorie ELOT a je druhý v kategorii Electroglider. V kategorii Texaco se našim barvám moc nedařilo, nejlepší byl Zdeněk Sýkora na pátém místě. V koxíkách nejlépe zalétal Mirek Dvořáček na sedmém místě. Ve 14 hodin bylo ukončeno soutěžní létání. Poté následovaly rozlety v kategoriích ALOT, NMR a ELOT. V kategorii ALOT se nikdo s našich barev do rozletu nedostal. Vyhrál ji Vojtech Antonak ze Slovenska a další dvě místa obsadili domácí borci. V NMR jsem nastoupil do rozletu s Jose Manuel Rojo Ara a byl lepší než já, tak jsem obsadil druhé místo. Následoval poslední rozlet mistrovství v kategorii ELOT, ve které nás zastupoval Sláva Štorek. Rozlet v této kategorii byl přerušen silnou přeháňkou. Po necelé hodině byl zahájen nový rozlet, ve kterém náš zástupce vylétal třetí místo. Nejúspěšnější zemí se stala Itálie, následovaná Českou republikou a třetí se stali domácí soutěžící.
Závěrem bych poděkovat Maďarským kolegům za uspořádání ME a těším se na další mistrovství, které se bude konat v Itálii na letišti Aguscello u města Ferrara v termínu 24.-28.6.2019. Ještě bych se chtěl zmínit o přejímkách modelů. Maďarští kolegové se pokusili zkontrolovat všechny modely. Ze začátku to brali velice přísně, vadili jim plánky v palcových mírách a náčrtky velikost A4, ale postupem času ubrali ze svých nároků. A to kontrolovali pouze tvarovou shodnost a hmotnost. Tak uvidíme do budoucna, jak to s kontrolou modelu bude.
Zažil a sepsal Zdeněk Hanáček
Vše pilně fotil Fero Swiety a jeho velmi povedené snímky je možno vidět po kliknutí tady.
Neméně kvalitní fotky Květoslava Štorka jsou nahrány v galerii našeho webu – klikni zde.