Zdeněk Husička
Zdeněk Husička se narodil v Olšanech u Olomouce. Později se přestěhoval do Brna, kde žil do konce svého života.
Zdeněk Husička v první polovině padesátých let napsal knihu o palivech do modelářských motorků “Paliva pro miniaturní spalovací motorky”, kterou vydalo nakladatelství Naše Vojsko v počtu pětiset výtisků. Vybrané části této knihy byly publikovány i v Leteckém modeláři v letech 1953 a 54. Tato kniha neztratila nic na aktuálnosti ani v současné době a lze říci, že má rozhodně co říci i současným “motorářům”.
Počátkem padesátých let se Zdeněk Husička začal věnovat rychlostním upoutaným modelům. Stal se několikanásobným Mistrem Republiky ve více kategoriích, stal se i držitelem světového rekordu v kategorii upoutaných modelů s pulzačním motorkem. Stal se držitelem vyznamenání FAI – Diplomu Paula Tissandiera.
Jeho modelářské zkušenosti i obchodnický duch se projevili i ve výběru spolupracovníků. Stal se jím i pan Josef Pffefer,z Brna, který pro něj vyráběl soutěžní motory pod známou značkou LETMO.
Nejúspěšnější volný motorový model Zdeňka Husičky – L-17
Dobový popis modelu a stavby. Byť byla na vydaném plánku uvedena stavba z tuzemských materiálů, původní model byl celobalsový:
Kniha o palivech modelářských motorů z pera Zdeňka Husičky:
Část této knihy vyšla v jako články v Leteckém modeláři pod titulkem “Paliva pro modelářské motorky”.
Rok 1944. Volný motorizovaný větroň. Rozpětí 2,5m Motor Kratmo F-10-B:
Volné modely Zdeňka Husičky, zaznamenal jeho kamarád, Pavel Lanštiak:
Rekordní upoutané modely Zdeňka Husičky:
Vzpomínkový článek čs. reprezentanta v upoutaných akrobatických modelech, Jiřího Trnky, na svého tchána Zdeňka Husičku:
Použité materiály: Časopis Letecký modelář a Modelář. Kresby modelů z archivu Pavla Lanštiaka. Medailon Zdeněk Husička od ing. Lubomíra Koutného.
Jan Kypta
Světový rekordman, obchodník, první vedoucí (1953) MVVS v Brně. Světový rekordman a také dvojnásobný mistr republiky v motorových modelech. To byl Zdeněk Husička (narozen 13.2 1911 – zemřel 29.8 1979). Medailonek Zdeňka Husičky byl už na našich stránkách publikován. Sepsal jej Luboš koutný, za přispění vzpomínek Pavla Lanšťiaka a Jaromíra Jančaříka. Pečlivá práce Honzy Kypty je doplněním tohoto článku. A opět stojí za přečtení. |