2. mistrovství ČR historických modelů – volné modely
Cesta do Mělníka je pro řadu soutěžících poněkud delší, obzvláště letos, kdy ŘSD a všelijaké další správy a samosprávy vyhlásili všem motoristům totální zákopovou válku na silnicích všech tříd po celém tuzemsku, a tak řada soutěžících dorazila do místa konání raději už ve čtvrtek v podvečer. A tak, byť jsme s Lubošem Koutným dorazili v pátek ráno s dostatečným předstihem, byl prostor vyhrazený pro auta téměř zcela zaplněn. A to rozhodně není výtka, účast soutěžících zkrátka byla na letošním ročníku byla více než uspokojivá. A to může organizátory jen těšit.
Soutěž volných modelů probíhala v pátek, první soutěžní den, společně s OTVR/ARC větroni. Kupodivu se zahájení soutěže, jak je jinak na soutěžích historiků obvyklé, příliš neopozdilo. Způsobila to především předpověď počasí. Ta slibovala postupně sílící vítr a společně s nízkou oblačností to nebyly podmínky nijak ideální. Dle některých předpovědí to mělo být 8 až 10 m/s. No, nutno uvést předem, že ani tato předpověď meteorologům nevyšla a byť vítr skutečně v průběhu zesílil, předpovídaných hodnot rozhodně nedosahoval.
Nicméně, vítr přesto soutěžící potrápil. Spíše ale svým směrem. Jihozápadní, postupně se měnící na západní, byl přesně ve směru blízkého lesíka a tak bylo jasné, že bude o "zábavu” postaráno.
Gumou poháněné modely
Výsledkové listiny prozrazují, že gumáky patři ve volných kategoriích k těm oblíbeným. A téměř šedesát letových maxim, které byly v průběhu soutěže gumáků vidět, pak svědčí o tom, že se soutěžící na mistrovství poctivě připravovali.
V nejobsazenější kategorii, BV-1, dosáhlo celkem devět soutěžících s jedenácti modely plného počtu bodů a probojovalo se do fly-off. Prvním smolařem dne se stal Jirka Buček z Hořic. Perfektní třetí let, kdy model nastoupal do úctyhodné výšky a zajistil jeho staviteli účast v rozletu, skončil naneštěstí přistáním do lesa a do konce soutěže jej Jirka nenašel. Z obav, aby rozlet neskončil hromadnou ztrátou ér, navrhl Ivan Šebánek jakožto organizátor volných kategorií, rozlet formou minutky, kterou mělničtí s oblibou létají. Na vysvětlenou, po dosažení času letu jedné minuty, tedy šedesáti bodů, se čas navíc od výsledku odečítá. Při dosažení dvou minut je tedy výsledek nula bodů. Nuly je dosaženo i v případě, kdy model přistane do dvou prvních minut na determalizátor. Vcelku jednoduché pravidlo, pro některé soutěžící ale nastaly perné chvilky. Trefit ten správný počet otáček gumového svazku tak, aby model nenastopal příliš, nebo nebyl krátce po startu stržen přízemní turbulencí zpět k zemi, vůbec není snadné. No, Luboš Koutný se gumáčkům věnuje celý svůj modelářský život a tak nepřekvapí, že se s touto úlohou vypořádal nejlépe a po zásluze zvítězil s moc pěkným MB-23. I druhé místo putuje do Brna. Jirka Doležel ukázal, že Disperáto mu létá parádně a tak nezbývá než mu pogratulovat k stříbru. Třetí místo vybojoval Milan Pařík.
Samuel Potančok z Banskej Bystrice se do rozletu rovněž probojoval
Kategorie BV-2, tedy modely se sklopnými vrtulemi, patří k těm technicky náročnějším a méně obsazovaným. Jediný Jirka Buček, přes riziko ztráty dalšího modelu, odlétal se svým Gollywockem všechna tři soutěžní kola. Zlato z mistrovství snad je dostatečnou náplastí na spoustu škrábanců, které utržil při hledání Čížka v ostružiní. Ostatně sám Jirka okomentoval svůj vzhled s humorem. Ony ty natékající a červenající rány na rukou a nohou skutečně vypadaly jako vyrážka nějaké ošklivé venerické choroby.
Jirka Buček
Modely s jednostranným potahem patří v pravidlech pro mistrovství ČR do kategorie BV-3. I v této kategorii dominovali brňáci. Luboš Koutný sice s Cloud Chaserem sice startem do výstavního klesáku pokazil třetí let a skončil na nevděčné bramborové příčce. Mrzet ho to ale určitě nemusí, neboť byl poražen Samuelem Potančokem, což je soupeř více než důstojný a Bobík, se kterým Samuel zaválel, je Lubošovou konstrukcí. Po ztrátě Cloud Trampa na letošním Mistrovství Slovenska v Očovej stihnul Jirka Doležel postavit další kousek, tentokráte ho vybavil determalizátorem a určitě nelitoval. V rozletu ho překonal Vlastík Šimek s Tyčkáčem.
Vlastík Šimek na startu, v popředí Jirka Doležel
Větroně
Rozhodnutí, aby volné modely měly vyhrazený samostatný soutěžní den bylo od organizátorů správné. Umístění startovišť volných modelů a RC větroňů bylo, i přes prostorové omezení letiště v Jelenici, zvoleno vhodně. Naneštěstí s tím, jak soutěžní den vrcholil, měnil se i směr větru a tak došlo i k několika kolízím. Soutěžící s volnými větroni byli občas nuceni vběhnout při vleku do plochy s nataženými gumicuky, šnůry gumicuků zase občas vítr snesl přes šňůry volných větroňářů což bylo v okamžiku startu nepříjemné. O to více si vážím vzájemné tolerance soutěžících, vše bylo vyřešeno v pohodě a v přátelském duchu.
Ke kuriózní situaci došlo v kategorii AV-1. Jarda Vrabec je specialista na malé větroně a tak nepřekvapí, že vybojoval první příčku. Rozlétávalo se ale o stříbro. Milan Pařík i Vlastík Šimek dosáhli po třech základních kolech naprosto stejného skóre. Po náročném soutěžním dnu a po vzájemné dohodě soutěžících proběhl rozlet prostým klouznutím z ruky. I když byl Vlastík v rozletu poražen Milanem oba si zaslouží velkou gratulaci, neboť prokázali, že to umí i bez vrtule.
Nejobsazenější kategorií volných větroňů byla jako tradičně kategorie AV-2. Druhým smolařem soutěžního dne se stal Jirka Doležel. Premiéra jeho Straky na mistrovství Slovenska v Očovej byla ještě poněkud nesmělá, první soutěžní let byl ale impozantní. Zdařilý start a vystředění v termice končily kopnutím determalizátoru v obrovské výšce. Naneštěstí střihnul Jirka doutnák na maximum s trochou větší rezervou, než by si asi sám přál, model přistával hluboko do lesa a do konce soutěže se jej Jirkovi nepodařilo najít. Namále měl i zlatý Zdeněk Hanáček se SOk-em. Tento větroň ve Zdenkově provedení je extrémně létavé éro a tak si mohl dovolit takticky třetí start vypustit. Česlav Rak konstruoval větroň R-51, se kterým létal v soutěži Adam Jakeš, jako větroň svahový, nikoli termický, v termice a turbulencích se chová poněkud nestabilně. Stříbrná příčka je tedy krásným výsledkem. Bronz putuje po zásluze na Slovensko, do Banskej Bystrice. Viliam Valent se se svým Ibisem trápil. První dva soutěžní vleky byly hodně dramatické, Ibis silně uhýbal ze směru a hrozila havárie. Teprve při třetím letu větroň při vleku ukázkově nastoupal a předvedl krásný let. Jestli bylo příčinou nedostatečné předchozí seřízení, nebo újma v průběhu přepravy z Banskej Bystrice, těžko říct.
Velké větroně jsou kategorií náročnou a poněkud nevděčnou. Postavit větroň kategorie AV-3 zabere spoustu času, volných ploch vhodných pro létání také není mnoho. Přesto by si tato kategorie, obdobně jako gumáčky se sklopnou vrtulí, zasloužila trochu více pozornosti.
Víťa Lacina se svým nádherným Sokolem
Krásně a čistě postavený Sokol Víti Laciny obsadil třetí místo. Výsledek možná mohl být lepší, pokud by Víťa nešetřil na gumě a pořádně před prvním soutěžním startem epřipoutal výškovku. Naštěstí to neskončilo havárií a Víťa soutěž dokončil pěknými lety. Druhé místo patří Vladimíru Perglerovi a první místo obsadil Adam Jakeš s Tosáčkem Ervína Farského. Ostatně, Tosáček letos zvítězil i na slovenském mistrovství.
Vyhlášením výsledků soutěžní den neskončil. Jirkovi Doleželovi stále chyběl model Straka. Tímto bych chtěl poděkovat jménem Jirky panu Viliamovi Valentovi, Samuelovi Potančokovi, Vlastíku Šimkovi a Zdeňkovi Sýkorovi za pomoc při hledání. V rojnici se model podařilo nakonec nalézt. Daleko, možná půl kilometru v lese a nepoškozený. Ostatně, tato meditační procházka po lese Zdeňkovi Sýkorovi evidentně prospěla, neboť v Texacu následně vylétal zlato a v Žatčanech tak mají mistra.
Na závěr nezbývá než poděkování. Chtěl bych poděkovat klukům z Mělníka, nejen za perfektně zajištěné stravování a osvěžení soutěžích na jedničku s hvězdičkou. Obdiv a uznání si zaslouží pomocníci časoměřičů, kteří neúnavně v průběhu celého soutěžního dne běhali mezi startovišti a hlavním stanem a zajišťovali neustále aktuální data na výsledkových listinách. Především bych ale chtěl poděkovat organizátorům a sponzorum za poctivou přípravu, všem soutěžícím pak za krásnou soutěž.
Adam Jakeš
Oficiální stránka prvního dne + fotogalerie
Výsledkové listiny:
AV1
AV2
AV3
BV1
BV2
BV3
Fotogalerie:
RC Modelklub Neratovice – První soutěžní den
Fotogalerie Mirka Dvořáčka
Všichni, kterým učarovala krása historických modelů, měli poslední prázdninový víkend svátek. Na letišti MK Mělník v Jelenici, se ve dnech 28. – 30. srpna pořádalo 2. mistrovství ČR historických modelů. Tentokráte byli pořádáním pověřeni kolegové z klubu SAM 95, kteří si přizvali na pomoc RC modelklub Neratovice a Modelklub Mělník. Zkrátka, o úspěšnosti naší vrcholné akce nebylo třeba pochybovat, a tak jediné, co mohlo soutěž zhatit, bylo počasí.