Diskuzní fórum

Navigace fóra - nacházíte se zde:FórumDílna: TechnologieTónování laku
Please to create posts and topics.

Tónování laku

Page 1 of 2Next

Rozhodl jsem se pořídit kompresor s pistolí. Na závodech jsem viděl, že máte někteří modely nastříkány bezbarvým lakem tónovaným do různých barev. Můžete se prosím poděli o zkušenosti? Kompresor už je na cestě (Fengda AS-06), takže mi jde hlavně o to jaký lak používáte, čím ředíte, čím tónujete, kolik vrstev a podobně. Potah vlies. Předem díky za rady.

Tónuji lak a stříkám ho stříkací pistolí. Používám tinktury od Hořejšího. Lak na stříkání používám ten obyčejný, je to C 1037 buď lesklý nebo matný. Normálně je k dostání 0,75 litru za 189 Kč a ředidlo C 6000 používám od Severochemy Liberec s tím to nebělá a nemléční. Lak ředím cca 1:1 do cca 350 ml dávám půl lahvičky tinktury u žluté. Tmavší odstín červená a modrá, dávám o něco méně tinktury, když se namíchá lak s tinkturou moc sytý tak to dělá mapy a špatně se to spravuje. Pokud budeš stříkat obarvený lak poprvé, začni nejlépe žlutou. Lehce stříknu první vrstvu a poté opakuji až do požadovaného odstínu a barevné celistvosti, cca 3 až 4 vrstvy podle obarveného laku. To samé platí i u tmavších odstínů, ale s menším počtem vrstev. Je potřeba stříkat v klidu a bez spěchu.

Pavel Skotnica has reacted to this post.
Pavel Skotnica

Tinktury jsou k dispozici žlutá, červená, modrá.  Z nich jde namísit požadovaný odstín správným poměrem - počtem dílků - podle přiloženého obrázku.

Určitě se vyplatí zkusit něco namíchat - barvení jen základními barvami nepůsobí na historických modelech pěkně.  Většinou stačí jen troškou jiného odstínu barvu vhodně "zmatnět".   Moje oblíbená je "staroletecká šafránová" ze dvou dílů žluté, dílu červené a slzičky modré  🙂

pistolí nestříkat rovnou na povrch - nechat to rozstříkat bokem, aby případné první kapičky šly jinam a pak už nasměrovat na povrch.  Nezaplavovat, jenom lehce a pak postřik opakovat až do požadované sytosti.

 

 

Nahrané soubory:
  • images.jpeg

Ještě koukám, že ten vzorkovník také není "úplný".   Chybí tam hnědá.  Té se docílí , když do oranžové ( 1 žlutá : 1 červená  - poměr podle požadované sytosti hnědé ) - pak přidáte trošku modré.     Nejlépe si je udělat nejprve oranžovou směs a to zkusmo po testovacích postřikách na vzorek papíru postupně kapičkami modré "dohněďovat". ....

Hořejší už tinktury neprodává a co jsem tak před rokem dával dotaz, tak pokud se nic nezměnilo, ani nebude.

Ještě jsem měl nějaké zásoby, tak jsem to moc neřešil, ale tohle téma je znova těžce aktuální. Klidně by se mohlo jmenovat "Co namísto hořejšího tinktur", případně kde je sehnat.

Mám zkušenost akorát se žlutou, použil jsem inkoust určený k plnění zásobníků inkoustových tiskáren. Výsledek OK.

K míchání se bude muset použít upravená barevná paleta, protože jako základní barva není u inkoustovek použitá červená, ale magenta, takže vyzkoušené poměry s hořejšího tinkturama nepůjde přesně aplikovat.

 

Nahrané soubory:
  • IMG_3529.jpg
Miroslav Vaněk has reacted to this post.
Miroslav Vaněk

Ahoj, co zkusit můj již obarvený vlies...? http://historickemodely.cz/dilna/nabidka-barevneho-vliesu/        Nemuseli by jste se s tím patlat...Částečně jsem "vychytal" aplikaci barvy takže je to teď téměř perfektní...Sice jenom základní barvy ale i tak je to posun na poli barevných potahových materiálů...Záměrně se nechci pouštět do míchání jiných nesmyslných odstínů které nejdou zaručeně namíchat...Mám vyzkoušeno že to není tak jednoduché jak píše Mirek výše...Ono dva díly téhle barvy a dva díly téhle plus slzu jiné barvy je strašně složité a s nejasným výsledkem. Zkoušel jsem  nějaké odstíny udělat ale je to očistec...U pátého vzorku už nevíte kde vám hlava stojí...Zabere to spoustu času, člověk je upatlaný od barvy atd...Takže nabízím již nabarvené archy vliesu...Vzorky zašlu na požádání zdarma. Červená, modrá, žlutá, hnědá, černá ,zelená, bílá, oranžová...Používám fabricky míchané barvy takže jsou pořád ve stejném odstínu. Žádná garážová alchymie která by nešla zopakovat...

M.

Já mám zase názor, že historické modely pouze v základních sytých pastelových barvách - jako nová mateřská škola - nepůsobí opravdově.  Je to čistě subjektivní věc, každý ať se rozhodne. 🙂

Já třeba vidím v "nezaručeném" mísení - dle vkusu - naopak určitou uměleckou tvůrčí invenci a je pak pěkné se dívat, jaký odstín na potahu kdo trefil a jak to napodobuje často nedokonalá dobová zbarvení, nebo to vhodně odpovídá typu modelu.

Navíc i vyzkoušené míchání se dá zaručit, pokud si člověk přesně zaznamená, kolik čeho do směsi přidal a potom postup zopakuje

Všechna historická letadla potažená vliesem se sytými základními barvami mi nepřijde pěkné.

Určitě je ale dispozice takto barveného vliesu moc dobrá věc a já osobně bych ho třeba použil jen na části  modelů  - třeba uši, na některé ocasní plochy, na proužky - na celý model spíše jen u historicky nových typů.

kamarád Mirek. 🙂

 

 

 

Citát ze zdroje Pavel Skotnica dne 5. 4. 2021, 11:07

Hořejší už tinktury neprodává a co jsem tak před rokem dával dotaz, tak pokud se nic nezměnilo, ani nebude.

Ještě jsem měl nějaké zásoby, tak jsem to moc neřešil, ale tohle téma je znova těžce aktuální. Klidně by se mohlo jmenovat "Co namísto hořejšího tinktur", případně kde je sehnat.

Mám zkušenost akorát se žlutou, použil jsem inkoust určený k plnění zásobníků inkoustových tiskáren. Výsledek OK.

K míchání se bude muset použít upravená barevná paleta, protože jako základní barva není u inkoustovek použitá červená, ale magenta, takže vyzkoušené poměry s hořejšího tinkturama nepůjde přesně aplikovat.

 

 

Tak to není dobrá zpráva a budu si poslední lahvičky šetřit na opravy předchozích modelů, kde počítám s vysokou "havaritou" :-).  ( ... něco jako "mortalita" )

Každopádně budu vděčný, kdo sdělí konkrétní možné náhradní tónovací přípravky ... ( v plné základní paletě )

 

 

Ahoj, ještě se mi podařilo pořídit tyto tinktůry https://www.clou.cz/pomocne-prostredky/dobarvovaci-tinktura-250-ml . To by měli být ty tinktůry co prodával Hořejší a přeléval do menších. Nyní jsou zakladní odstíny nedostupné. Sice ta cena je vysoká, ale při tom možství je to na hodně dlouhou dobu.

Zdeněk

Děkuji za tip, Zdeňku.    Základní paleta tam sice není skladem, ale takový "světlý dub" je vlastně plátno "slonová kost" a "olše" velmi pěkně připomíná zrovna tu tmavší "šafránovou". Víme navíc, že při nástřiku lze pracovat se sytostí a u historika je pěkné a stačí často jen slabé tónování ...

Page 1 of 2Next