Vítejte na SAM 78
  |  Hlavní stránka  |  Témata  |  Download  |  Fotogalerie  |  Fórum  |  Váš účet  |
Kdo je online
V tuto chvíli je 20 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
Staň se členem
Zakládací listina
Výbor klubu
Přihláška do klubu
Soutěžní pravidla
Kalendář akcí 2018
České modely
Seznam modelů

Nyní 753 modelů.
Hledání


Pokročilé vyhledávání
 
Oskar Czepa - 90 roků Z historiePublikováno: Středa, 04.05. 2016 - 10:38:51
Autor: Emil    Téma: Z historie
 
 První mistr světa v kategorii větroňů  A2 - Oskar Czepa

V březnu letošního roku oslavil Oskar Czepa, rakouský modelář, své 90. narozeniny (narodil se 1.3.1926). Honza Kypta se historii leteckého modelaření věnuje systematicky. Nejen, že mu toto jubileum neuniklo, ale zapátral a zjistil zajímavé informace.Snad to náhoda chtěla, když mi kamarád počátkem dubna přeposlal informaci o tasmánském modelářském časopisu, kde byl podle něj zveřejněný nějaký starý (historický) větroň. 

Při pohledu na obsah, jsem zjistil , že první dvě stránky jsou věnovány životnímu jubileu 90 roků rakouského modelář Oskara Czepy, prvního Mistra světa v kategorii větroňů A2 z roku 1951.

Po přečtení úvodních vět, kde je napsáno, že se Oscar Czepa narodil v Československu v " Moravskotrebova" v březnu 1926. ( dále je uveden německý název města Mährisch Trubau ). Protože jsem v Moravské Třebové přes 30 roků pracoval, a poblíž i žiji, rozhodl jsem se přijít této informaci na kloub.

Navštívil jsem matriku v Moravské Třebové a tam se dověděl, že se Oskar Czepa skutečně v Moravské Třebové narodil 1.března 1926. Další údaje mi na matrice nemohli ze zákona sdělit, jedině až za deset roků. S tím jsem se nechtěl spokojit. Objevil jsem, že v Moravské Třebové působí společnost Česko-Německého porozumění Waltera Hensela. Zaměstnankyně této společnosti, paní Kuncová byla velmi vstřícná. Ve svých materiálech našla knihu ( rok vydání září 1949) ve které je uveden seznam podle abecedy všech osob, které Moravskou Třebovou v letech 1945-46 opustily. Dále je zde uvedeno, kde bydleli a kam odešli. S tím jsem vůbec nepočítal, a dověděl se:

Oskar Czepa se v Moravské Třebové nejen narodil. Bydlel s rodiči poblíž náměstí, v ulici, která se v současnosti jmenuje Cihlářova v domě číslo 10. Dále je v materiálu uvedeno, že odešel do Vídně a je tam uvedena i tehdejší adresa.

Vše co jsem zjistil dokládá, že Oskar Czepa žil v letech 1926 - 1946 v Československu v Moravské Třebové. V článku časopisu ze kterého jsem čerpal, je uvedeno, že se leteckému modelářství věnoval od roku 1941, kdy si postavil model větroně "Rhön".

Po příchodu do Vídně se seznámil s místními modeláři v takzvané Vídeňské škole. Společně s Erichem Jedelským a Alfredem Haidenem navrhli v roce 1950 nekonvenčí model nové kategorie A2 s názvem Toothpick, uváděný také pod jménem Zahnstocher,se kterým se Oscar Czepa nominoval do rakouského družstva na mistrovství světa, které se konalo v Lesce Bledu ( Jugoslávie , Slovinsko) 24.8.1951. Na tomto mistrovství světa zvítězil a stal se prvním mistrem světa.
Pořadí v soutěži :

1. místo: Oskar CZEPA - Rakousko 300, 271, 300 součet 871 sec. model Toothopic
2. místo: Ljube PETKOVSKI - Jugoslávie 300, 279, 221 součet 800 sec.
3. místo: Arne HANSEN - Dánsko 300, 245, 252 součet 797 sec.
4. místo: Ray C. MONKS - GB 300, 300, 154 součet 754 sec. model Quickie

Podle jakých pravidel se v té době létalo:

  • Celková plocha modelu ( Sk + Sv) 32 – 34 dm2,
  • minimální váha 410 g,
  • Minimální průřez trupu 34 cm2 (tedy maximální S 34 dm2: 100),
  • Délka vlečné šnůry 100 m,
  • měřené maximum 300 sec.

Model větroně kategorie A2 Toothpick

Model je uváděn také pod jménem Zahnstocher a letos uplynulo 65 roků od jeho vítězství na MS.
konstruktérem Erich Jedelky, aerodynamik a průkopník nových stavebních postupů, Alfred Haidem a Oskar (Ossi) Czepa.

Na svoji dobu byl model Oskara Czepy řešen značně nekonvenčně. Křídlo bylo opatřeno profilem o velmi malé tloušťce s velkým prohnutím. Rozpětí bylo na tehdejší dobu standardní. Vzepětí křídla do jednoduchého "V" .

Trup byl celobalsový minimálního trojúhelníkového průřezu, který až v oblasti ocasních ploch přecházel v aerodynamickou bublinu pro získání potřebného průřezu vyžadovaného pravidly. Do této bubliny byla zasazena výšková ocasní plocha s velkým vzepětím.

 

 

 

 

Použité materiály: AM 11/51,MA 12/51

 

Pro zajímavost uvádím, že od devadesátých let minulého století, kdy v Československu vznikly kluby SAM se nenašel žádný modelář, který by tento model postavil.

Navázat na úspěch tuzemského rodáka Oskara Czepy dokázal až po 20 letech Pavel Dvořák, který na MS ve Švédsku v roce 1971 získal se svým Saperem 13 titul mistra světa.

Jan Kypta

 

Na poznámku Honzy Kypty, že dosud nikdo z členů tuzemských klubů SAM tento model nepostavil, lze reagovat pouze takto:

Plánek na Toothpick s doprovodným textem (zdroj Outerzone a Model Aircraft 12/51) 

Publikoval: Emil
 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
Související odkazy
· Více o tématu Z historie
· Další články od autora Emil


Nejčtenější článek na téma Z historie:
České motorové modelářství

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

"Oskar Czepa - 90 roků" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Oskar Czepa - 90 roků (Hodnocení: 1)
Od: slupskykarel (slupskykarel@seznam.cz) - Pátek, 13.05. 2016 - 16:04:55
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj Honzo, gratuluji Ti k vynikajícímu článku a k úsilí, které jsi své práci věnoval. Vynikající, autentické, doložené. Výborný archivář. Takto se to prostě dělá, toto by měla být jedna z náplní činnosti SAM klubů a podobných spolků. Je to sice za obecně uznávanou hranicí OT, ale to vůbec nevadí. Bylo by velmi zajímavé zpracovat období před vznikem tzv. "severských kategorií", důvody jejich vzniku a vývoj k nim. Karel
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund