Vítejte na SAM 78
  |  Hlavní stránka  |  Témata  |  Download  |  Fotogalerie  |  Fórum  |  Váš účet  |
Kdo je online
V tuto chvíli je 16 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
Staň se členem
Zakládací listina
Výbor klubu
Přihláška do klubu
Soutěžní pravidla
Kalendář akcí 2018
České modely
Seznam modelů

Nyní 753 modelů.
Hledání


Pokročilé vyhledávání
 
Vylehčená překližková žebra - jak na to Modely, technikaPublikováno: Pondělí, 27.05. 2013 - 20:39:51
Autor: Emil    Téma: Modely, technika

Křídla historických modelů z tuzemských materiálů používají obvykle vylehčovaná žebra z letecké překližky. Jejich výroba je poměrně časově náročná. Při stavbě křídla tuzemského větroně jsem přemýšlel nad postupem, jak je vyrobit co nejrychleji a za pomoci běžně dostupných prosatředků. Následujícím postupem jsem vyrobil již několik sad žeber. Pokud máte lepší postup, zkuste se s ním o něj podělit.Výchozím polotovarem jsou žebra vybroušená v šablonách. Při výrobě šablon volte umístění otvorů pro spojovací dráty tak, aby vycházely do vylehčovacích otvorů.

Žebra


Jako materiál pro výrobu šablon používám běžný kuprextit pro výrobu plošných spojů. Jedná se o materiál, který se poměrně dobře opracovává a je tvarově stálý.

Pomocí běžné kancelářské lepící tyčinky slepím žebra do bloků. Pro běžnou tloušťku překližky 1 - 1,5 mm lepím žebra vždy po čtyřech kusech (pokud máte pevnou ruku při řezání lupenkovou pilkou, může jich být klidně i více).

Bloky slepené tyčinkou


Tyčinkou není nutné potřít celou styčnou plochu, stačí nanést v místech děr po spojovacích drátech.

Na běžné domácí multifunkční tiskárně si vyrobím kopie žeber, vystřihnu a pomocí tyčinky, tentokráte po celé ploše, přilepím. V tomto bodě je možné obrysy vylehčovacích otvorů nakreslit tužkou od ruky nebo pomocí šablony z papíru.

Obrysy vylehčovacích otvorů

Nebojte se, že papír z žebra na závěr neodstraníte. Lepící tyčinka je vodou ředitelná a běžný kancelářský papír velmi dobře saje vlhkost. Stačí opravdu velmi mírné navlhčení povrchu papíru, aby lepidlo povolilo a pak lze papír lehce seškrábnout třeba jen nehtem.

Lehce slepená žebra (tak, aby se od sebe snadno oddělila) je potřeba k sobě pevně zafixovat. K tomu používám běžnou průhlednou lepící pásku. Pásku rozvinu v délce o něco větší, než je délka žeber, bloček položím na lepivou stranu pásky. Následně odvinu další kus pásky a přehnu pásku přes horní stranu bločku.

Lepící páska

Po přehnutí a přitlačení ještě tahem mezi prsty kolem bloku žeber přitlačím pásku tak, aby co nejtěsněji obepínala celý blok. Výsledek se podobá vakuově baleným potravinám.

Následuje běžný postup. Vyvrtání děr, nasazení lupenkové pilky a vyřezání otvorů.

Vyřezané vylehčovací otvory

Následující radu jsem vyčetl ze starého časopisu Modelář z padesátých let: Pokud v průběhu řezání průběžně zaříznete listem pilky do kostky mýdla, řezání bude plynulejší a list vydrží o mnoho déle.

Výhodou lepící pásky je, že při řezání se řez na spodní straně nemá tendenci třepit, přesněji třepí se podstatně méně. Po vyřezání vylehčovacích otvorů následuje opracování jehlovými pilníky.

Rozebrání bločku je jednoduché. Pomocí ostrých nůžek, např. manikůrních lze tahem pásku okolo bloku proříznout. Při strhávání pásky se obvykle strhne i část papíru. Jeho zbytky lze snadno odstranit velmi lehkým navlhčením viz výše.Jednotlivá žebra lze pak od sebe velmi snadno oddělit pomocí žiletky.

Kompletní sada žeber

Ještě jednu radu na závěr. Vyřezával jsem žebra z překližky, která pravděpodobně v důsledku skladování ve vlhku měla vyšší vnitřní pnutí. Po vyřezání žeber došlo k jejich mírnému prohnutí. Vše napravila rovná deska, žebra vložená mezi novinový papír a žehlička.

Snad vás tento postup inspiruje.

Adam Jakeš

Publikoval: Emil
 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
Související odkazy
· Více o tématu Modely, technika
· Další články od autora Emil


Nejčtenější článek na téma Modely, technika:
Výroba gumicuku (na koleně)

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

"Vylehčená překližková žebra - jak na to" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund