Vítejte na SAM 78
  |  Hlavní stránka  |  Témata  |  Download  |  Fotogalerie  |  Fórum  |  Váš účet  |
Kdo je online
V tuto chvíli je 20 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
Staň se členem
Zakládací listina
Výbor klubu
Přihláška do klubu
Soutěžní pravidla
Kalendář akcí 2018
České modely
Seznam modelů

Nyní 753 modelů.
Hledání


Pokročilé vyhledávání
 
Vosa pana VEKy Modely, technikaPublikováno: Sobota, 23.03. 2013 - 20:14:57
Autor: Emil    Téma: Modely, technika

1951 - Vosa

O školním kluzáku Vosa Radka Čížka lze bez nadsázky říct, že patří mezi české klasiky. Pro nejednoho dnešního ostříleného modeláře patřila Vosa k jedněm z prvních modelů, na nichž se učil modelářskému řemeslu a pronikal do tajů létání.

Nejinak tomu bylo v případě Petera Kapuscinského, modeláře, reprezentanta v kategoii upoutaných akrobatů F2B. Jeho společnost VEKA model se sice primárně zabývá výrobou RC polomaket a upoutaných modelů, pro radost a jako vzpomínku začal vyrábět i stavebnice historických modelů. A právě Vosa patří k první ze série těchto stavebnic.Stavebnici, která obsahovala plánek, frézované díly a koncové oblouky, jsem od Petera koupil před drahnou dobou, jen tak pro radost. Pečlivě uschovaná čekala na ten správný okamžik. Peter nabízí několik variant a jak mi při nákupu sdělil,  významnou část ceny kompletní stavebnce tvoří čas, který tráví při výběru nosníků u dodavatele. Musel jsem mu dát za pravdu. Vybrat předepsané rozměry nosníků mi zabralo celé sobotní dopoledne a návštěvu tří modelářských prodejen. Ne snad, že by materiál pro klasickou stavbu neměly v sortimentu, vybrat ale dobře řezaný nosníček s rovnými lety bylo úkolem těžším, než se zdálo.

Hned odpoledne jsem se pustil do stavby. Pročetl jsem návod, který je na stránkách VEKA model a začal zpracováním žeber. Žebra byla vyfrézována pečlivě, přesto jsem je po vyříznutí z desky pomocí kancelářské lepící tyčinky slepil do bloku a lehce obrousil.

Blok žeber bodově slepený kancelářskou tyčinkou

Při kontrole rozměrů otvoru pro nosník jsem objevil drobný nedostatek. Otvor pro nosník byl o cca 0,5 mm větší, než by bylo třeba. Zářez pro náběžnou lištu bylo nutno lehce zvětšit. Díky žebrům slepeným do bloku stačilo několik tahů jehlovým pilníkem. Po dokončení operace jsem od sebe lehce slepená žebra oddělil pomocí žiletky.

V návodu je podrobně popsáno opracování odtokových lišt, včetně jednoduchého přípravku, který umožní přesné ohoblování a dobroušení. Vtipné řešení, nicméně jsem ho nepoužil.

Lamelované Koncové oblouky byly velmi dobře opracované, stačilo je jen velmi lehce přebrousit. V návodu doporučuje Peter zkosit nosník křídla v místě spojení s koncovým obloukem přesně opačným způsobem, než jak je na původním plánu nakresleno. Tato úprava je logicky odůvodněna, oproti  pediku nelze lamelované oblouky optimálně dotvarovat, přesto jsem se v tomto bodě držel původního plánu a při stavbě dal křídlům mírné negativy.

K lepení jsem použil lepidlo Perfect G, stavba šla tedy poměrně rychle. Ani následné obroušení kostry nečinilo potíže, materiál oblouků se snadno brousí a tak bylo zaoblení hran dílem okamžiku. Totéž platí i pro pečlivě vyříznutou hlavici, která byla rovněž součástí stavebnice.

Oproti původnímu návodu jsem konstrukci doplnil trojúhelníkovými výkližky, vyříznutými z překližky používané při výrobě bedýnek na ovoce.

Druhý den byl celý model v kostře, kterou jsem impregnoval v souladu s návodem zaponovým lakem.

Vosa v kostře

Oproti návodu doporučovanému Vliesu jsem model potáhl klasicky tenkým potahovým papírem. Barevnou úpravu jsem volil decentní, vždyť se jedná o školní kluzák. Vzhledem k tomu, že všechny časově náročné díly jsou připraveny ve stavebnici, staví se model "jako na drátkách".

Vosa

I přes drobnou nepřesnost žeber lze konstatovat, že autor stavebnice, Peter Kapuscinský, je zkušený a velmi pečlivý modelář, který dbá na kvalitu svých výrobků.

Adam Jakeš

Stránky výrobce VEKA model 

Publikoval: Emil
 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
Související odkazy
· Více o tématu Modely, technika
· Další články od autora Emil


Nejčtenější článek na téma Modely, technika:
Výroba gumicuku (na koleně)

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Související témata

Z historie

"Vosa pana VEKy" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund